Zamknij

Kłopoty samotnych rodziców. Tysiące osób może stracić alimenty

Redakcja
24.09.2018 08:49
Matka z dzieckiem
fot. Dawid Tatarkiewicz/East News

Płaca minimalna w 2019 roku wyniesie 2250 złotych. Kolejny wzrost wynagrodzeń może oznaczać kłopoty samotnych rodziców. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Jak informuje poniedziałkowy „Fakt”, rodzice, którzy mimo zasądzenia alimentów nie dostawali ich od byłego partnera, korzystali ze wsparcia z funduszu alimentacyjnego. Świadczenia z FA przysługują obywatelom Polski, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

W 2018 roku samotna matka z dzieckiem, która pracowała za minimalną pensję, przekraczała ten próg o kilkadziesiąt złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło więc zrównać próg dochodowy z tym, który obowiązuje w przypadku programu Rodzina 500 plus - 800 złotych na osobę w gospodarstwie domowym. Zmiana ma obowiązywać od 2019 roku. 

Zobacz także

Zdaniem „Faktu” rząd zbyt wcześnie ogłosił sukces. W 2020 roku samotna matka pobierająca minimalne wynagrodzenie w wysokości 1634 zł na rękę przekroczy próg dochodowy o... 34 złote! 

– Tak bywa, jak się podnosi minimalne wynagrodzenie, a jednocześnie nie waloryzuje kryterium dochodowego do różnych świadczeń społecznych – komentuje w rozmowie z „Faktem” dr Rafał Bakalarczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW. 

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia albo w przypadku, gdy uczy się w szkole do ukończenia przez nią 25. roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w prawie dotkną alimenciarzy. Co nowego w przepisach?

RadioZET.pl/Super Express/DG