Zamknij

Alkohol i papierosy będą droższe od 1 stycznia. Duda podpisał ustawę

27.12.2019 18:26
Andrzej Duda
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Akcyza na alkohol i papierosy wzrośnie w 2020 roku o 10 procent. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o akcyzie - poinformowała w piątkowym komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 procent. Sejm przed świetami Bożego Narodzenia opowiedział się podwyżką podatku. Tym samym odrzucił uchwałę Senatu, który podwyżkom się sprzeciwił

27 grudnia Andrzej Duda popisał nowelizację ustawy o akcyzie, podnoszącą o 10 procent wysokość tego podatku w odniesieniu do napojów alkoholowych i produktów tytoniowych - poinformowała w piątkowym komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych

napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP

Akcyza w górę. Jakie ceny alkoholu i papierosów? 

Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Zdaniem MF za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, a alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie. Zwrócono też uwagę, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Na zmianach budżet ma zyskać ok. 1,7 mld zł w przyszłym roku.

Zobacz także

Jak szacuje resort finansów, wskutek podwyżki akcyzy np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) wzrosłaby o ok. 0,06 zł.

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l - o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l, mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Z zakresu przewidzianej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry, czyli niskoalkoholowy napój z gruszek, o mocy nieprzekraczającej 5 procent.  

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2020 roku. 

RadioZET.pl/PAP

C