Zamknij

Koniec z piciem pod chmurką. 9 marca wchodzi nowelizacja ustawy

Redakcja
08.03.2018 20:42
Koniec z piciem pod chmurką. 9 marca wchodzi nowelizacja ustawy
fot. Shutterstock

Od piątku 9 marca obowiązywać zacznie zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. To nowelizacja ustawy zakazującej tego jedynie na ulicach, placach i parkach. Nowe uprawnienia dostaną również gminy, które same będą mogły decydować o ilości punktów sprzedaży alkoholu i ewentualnych zakazach.

Wchodzi w życie ustawa na mocy której rada gminy będzie mogła ustalać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu – także piwa i alkoholu do 4,5 proc. Gminy także będą mogły decydować o ewentualnym zakazie nocnej sprzedaży alkoholu na swoim terenie.

Piknik za miastem nielegalny?

Do tej pory zabronione było pożywanie alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Zgodnie z nowymi przepisami, alkohol spożywać będzie można tylko w „miejscach przeznaczonych do jego spożycia”. Oznaczać to będzie, że zakaz obejmie wszystkie miejsca publiczne. Okazuje się, że nowelizacja ustawy nie rozwieje wątpliwości, które miejsca można nazwać publicznymi, a których nie. Najogólniej rzecz biorąc, jest to miejsce dostępne dla każdego (taki jest kontekst i prawa budowlanego, i przepisów o monitoringu gminnym – podaje Legeartis.org).

Zobacz także

Rada gminy zdecyduje

Zgodnie z nowelizacją, wchodzącą w życie ustawa powala radzie gminy regulować m.in. sprzedaż w obrębie miasta lub gminy napojów:

– do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa,

– powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz

– powyżej 18 proc. zawartości alkoholu, a także zezwoleń na sprzedaż alkoholu przeznaczonego do picia w miejscu jego sprzedaży, jak bary, ogródki piwne, czy puby.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

RadioZET.pl/Legartis.org/rp.pl/strz