Wiadomość TVP: Szwedzi popierają polski rząd ws. imigrantów. Ambasada odpowiada

Redakcja
22.08.2017 08:16
Wiadomość TVP: Szwedzi popierają polski rząd ws. imigrantów. Ambasada odpowiada
fot. wiadomosci.tvp.pl

Ambasada Szwecji postanowiła zdementować informacje, które podały "Wiadomości" w wydaniu z 10 sierpnia. 

10 sierpnia "Wiadomości" opublikowały materiał, w którym ukuto tezę, że "Szwedzi popierają politykę polskiego rządu". Materiał dotyczył terroryzmu i zagrożenia dla Europy. Zaczęło się od Al-Kaidy, a skończyło na polityce polskiego rządu sprzeciwiającego się relokacji uchodźców "z obawy o bezpieczeństwo".

Dziennikarze stwierdzili, że postępowanie polskiego rządu-rozumie coraz więcej krajów europejskich. Dowodem na poparcie tej tezy była sonda opublikowana na szwedzkim, prawicowym portalu, z której wynika, że 97 proc. spośród ponad ośmiu tysięcy głosujących solidaryzuje się z polskimi władzami. 

Problemów z internetowymi sondami może być wiele: nie jesteśmy w stanie zweryfikować tożsamości głosujących, można głosować kilka razy, a samo pytanie pojawiło się na portalu prawicowym, więc i odpowiedzi można było się spodziewać. To jednak tylko opinie. Do sprawy w sposób merytoryczny postanowiła się odnieść Ambasada Szwecji w Polsce. 

"W Szwecji swoje pozytywne nastawienie do polityki migracyjnej UE wyraziło 76 procent ankietowanych. Poparcie dla udzielania pomocy uchodźcom osiągnęło zaś 90 procent" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej, do której odsyła ambasada w swoim poście.

W dalszej części oświadczenia, Ambasada Szwecji już wprost nawiązuje do materiału "Wiadomości". "W ostatnich tygodniach w polskich mediach pojawiły się informacje o tym, jakoby 97 procent Szwedów wspierało politykę migracyjną i azylową polskiego rządu. Stwierdzenie takie oparte zostało na sondzie zorganizowanej przez portal „Nyheter Idag”. Wysoce wątpliwe jest, by wymieniony poziom poparcia odzwierciedlał rzeczywistość, gdyż jak podaje zajmująca się badaniem opinii publicznej szwedzka agencja Sifo, nie istnieją żadne badania opinii publicznej na temat wsparcia obywateli Szwecji dla polityki polskiego rządu. Zorganizowana przez „Nyheter Idag” sonda odzwierciedla jedynie opinię osób, które odwiedziły stronę portalu" - głosi dokument. 

RadioZET.pl/KM