Zamknij

Ambasador Izraela wezwana do MSZ. Ma wyjaśnić słowa Netanjahu o Polsce

Redakcja
15.02.2019 10:40
Ambasador Izraela Anna Azari wezwana do MSZ. Ma wyjaśnić słowa Benjamina Netanjahu o Polsce
fot. Piotr Molecki/East News

Ambasador Izraela Anna Azari została wezwana do resortu dyplomacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce wyjaśnienia w związku z artykułami w izraelskich mediach, dotyczącymi wypowiedzi premiera Izraela o Polsce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pani ambasador Izraela została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Chcemy po prostu uzyskać wyjaśnienia w sprawie, która jest sprawą medialną, a konkretnie artykuł, który pojawił się w izraelskiej gazecie dotyczący wystąpienia pana premiera Benjamina Netanjahu w Muzeum Historii Żydów Polskich. Chcemy uzyskać więcej informacji oraz przekazać polskie stanowisko – powiedziała PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Premier Izraela przebywał z wizytą w Polsce w związku z konferencją dotyczącą Bliskiego Wschodu. W ramach wizyty Netanjahu uczestniczył w spotkaniu z dziennikarzami w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Izraelski dziennik „Haaretz” poprosił premiera o odniesienie się do sytuacji, iż w Polsce można nadal wnosić pozwy cywilne przeciwko ludziom, którzy oskarżają naród polski o udział w zbrodniach wojennych i to mimo faktu, iż Polska ostatecznie wycofała się z kontrowersyjnego zapisu w ustawie o IPN. „Polacy współpracowali z nazistami i nie znam nikogo, kto kiedykolwiek był sądzony za takie oświadczenie” – miał powiedzieć Netanjahu.

Zobacz także

Do słów premiera odniósł się też inny dziennik izraelski „Jerusalem Post”, który napisał, że Netanjahu wyraźnie stwierdził, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu. W swojej informacji dziennik nie przytacza słów premiera, stwierdza jedynie, że premier użył takiego zwrotu podczas spotkania w Warszawie. Nie przytacza również pytania Haaretzu, na który Netanjahu odpowiedział.

W nocy z czwartku na piątek do słów premiera Netanjahu odniosła się ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

„Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie mówił podczas czwartkowego briefingu w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali” – poinformowała ambasador Izraela Anna Azari.

Zaznaczyła, że Netanjahu „z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim w przyszłym tygodniu” w związku ze szczytem państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie.

Soloch po burzy w sprawie słów Netanjahu o Polsce: Reakcja ze strony polskiej była stanowcza

RadioZET.pl/PAP/PTD