Brytyjskie pismo zarzuca Polsce falę antysemityzmu. Interweniuje ambasador

Redakcja
15.06.2018 21:19
IPN
fot. Screen strony IPN

 Ambasador RP w W. Brytanii Arkady Rzegocki wystosował w piątek list do redakcji lewicowego tygodnika "New Statesman" w proteście wobec artykułu, według którego, rząd Polski ustawą o IPN wywołał falę antysemityzmu i "zniekształca rzeczywistość Holokaustu".

W liście, opublikowanym w mediach społecznościowych ambasady RP w Londynie, polski dyplomata napisał, że jest "zasmucony, zawiedziony i poruszony" opiniami przedstawionymi w tekście lewicowego dziennikarza i aktywisty Paula Masona.

- Ten artykuł jest kolejnym przykładem brytyjskich mediów podkopujących dobre intencje nowelizacji (ustawy o IPN), której celem było sprzeciwienie się błędnemu przypisywaniu polskiemu państwu i narodowi w całości winy za zbrodnie Holokaustu, szczegółowo zaplanowane i bezlitośnie przeprowadzone przez nazistowskie Niemcy - ocenił Rzegocki.

Jak zastrzegł, "wprowadzając (nowe prawo) w życie, Polska nie przepisuje na nowo historii - jak twierdzi autor (artykułu) - ale reaguje na systematyczne wypaczenia polskiej historii, (dokonywane) w szczególności poprzez błędne opisywanie jako +polskie+ obozów koncentracyjnych, stworzonych i zarządzanych przez nazistowskie Niemcy na terytorium okupowanej Polski".

Rzegocki zaznaczył też, że nowa ustawa "nie ogranicza (swobody) badań naukowych ani działalności artystycznej" ani "nie zakazuje odnoszenia się do kryminalnych działań pojedynczych osób lub grup Polaków wobec społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej".

- Jest jednak istotna różnica między pojedynczymi zbrodniami a zinstytucjonalizowanymi działaniami przestępczymi ze strony państwa, do których Polska nigdy się nie przyłączyła - dodał.

Radiozet.pl/pap/maal