Zamknij

Incydent na terenie Mauzoleum. Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą

Krzysztof Sobczak
09.05.2022 12:15

Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, został oblany czerwoną farbą na terenie Cmentarza-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Dyplomata pojawił się w tym miejscu w celu upamiętnienia Dnia Zwycięstwa.

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą
fot. Rafał Miżejewski/RadioZET

W ramach akcji "Stop Russia Now" na terenie Cmentarza-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie odbył się happening z udziałem młodych ludzi. Ubrani na biało, oblani czerwoną farbą symbolizującą krew, ucharakteryzowani na ofiary wojny w Ukrainie przypominali o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Rosjan. W tym miejscu pojawił się ambasador Rosji Siergiej Andriejew, który miał złożyć wieniec. Manifestanci oblali go czerwoną farbą. Nagranie z tego zdarzenia opublikował na Twitterze Polsat News.

Happening na terenie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich

W happeningu bierze udział ok. 200 osób - głównie Ukraińców. Pojawił się ogromny baner z napisem "Zbrodniarze" w rosyjskich barwach oraz kilkadziesiąt zdjęć ukraińskich miast zrównanych z ziemią przez rosyjską armię. To jasny komunikat dla rosyjskiego ambasadora w Polsce. Taki sam okrzyk [Zbrodniarze - red.] powitał Andriejewa.

Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy zakazał oficjalnych obchodów Dnia Zwycięstwa przez Ambasadę Rosji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych również odmówiło współpracy.

Wojna w Ukrainie na żywo:

RadioZET.pl