"Ostrzegam, bo jestem szczera". Ambasador USA uprzedziła PiS przed zamachem na wolne media?

Redakcja
21.11.2018 21:17
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher o wolności mediów
fot. SejmRP/Twitter

Podczas środowej wizyty w Sejmie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher mówiła posłom na temat relacji polsko-amerykańskich. Zdaniem polityków opozycji dyplomatka ostrzegła, że "zamach na wolne media" może zepsuć wzajemne relacje. Mosbacher podniosła również temat wiz dla Polaków, którzy chcą wyjechać do USA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Ambasador w środę przyglądała się zarówno obradom polskiego parlamentu, jak i wzięła udział w posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego Polska-USA.

- Zrobię wszystko by wizy dla Polaków przyjeżdżających do USA zostały zniesione - podkreśliła Mosbacher w relacji posła Zjednoczonej Prawicy Zbigniewa Gryglasa.

Zobacz także

Jednak posłowie opozycji wskazali, że amerykańska ambasador podjęła podczas spotkania z parlamentarzystami temat wolności prasy w Polsce.

- w Kongresie wielka sympatia dla Polski, ale jest jedna rzecz, która może zepsuć te stosunki to zamach na wolne media. Ostrzegam, bo jestem szczera - powiedziała Mosbacher według posła PO Macieja Święcickiego. 

Podobnie słowa ambasador przedstawiła inna posłanka PO Agnieszka Pomaska. "Ambasador Mosbacher na spotkaniu zespołu parlamentarnego PL-USA ostrzega, że w jednej sprawie nie będzie mogła Polsce pomóc, bo jest pełna zgoda co do tego w Kongresie. To atak na wolność mediów. I pyta, czy w sejmie jest przygotowywana jakaś ustawa w tej sprawie" - napisała na Twitterze.

Zobacz także

W ocenie polityków PiS wypowiedź amerykańskiej ambasador wyglądała zupełnie inaczej.

"Pani ambasador zaczęła ten wątek od tego, że dobrem najważniejszym w USA jest wolność prasy. Powiedziała, że w związku z obawami ze strony Kongresu USA, o których wie, to w sytuacji, gdyby w Polsce były projekty, które by w tę wolność godziły, to ona nam nie pomoże. Jednak kontekst tej wypowiedzi był szerszy" - wskazała Małgorzata Wypych, posłanka PiS i przewodnicząca zespołu cytowana przez portal wPolityce.pl. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Tokfm.pl/wPolityce.pl/PTD