Zamknij

Amelka i jej matka spędziły noc w lesie. Policja ujawnia szczegóły porwania

Redakcja
08.03.2019 18:47
Amelka i jej matka spędziły noc w lesie. Policja ujawnia szczegóły porwania
fot. PAP

Porwana trzyletnia Amelka i jej matka zostały odnalezione. 25-letnia kobieta i jej córka są zdrowe i przebywają obecnie w komendzie miejskiej policji w Ostrołęce. - Ta sprawa pokazuje, że poszczególne służby między sobą nie konkurują, a współpracują - powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trzyletnia Amelka oraz jej 25-letnia matka, porwane w czwartek przed południem na jednym z białostockich osiedli, zostały odnalezione w Ostrołęce (Mazowieckie) w piątek po południu. Policja zatrzymała dwie osoby, w tym ojca dziecka, podejrzewane o udział w ich uprowadzeniu. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka, kobieta z córką są zdrowe.

Po godz. 18 Amelka i jej mama z dwoma policjantami opuściły Komendę Miejską Policji w Ostrołęce, w której przebywały po odnalezieniu. Z informacji, jaką uzyskała PAP, wynika, że obie udają się do prokuratury w Białymstoku. Śledztwo w sprawie uprowadzenia prowadzi tamtejsza Prokuratura Okręgowa.

Zobacz także

Sprawcy czwartkowego porwania przemieszczali się z Podlasia przez województwo olsztyńskie w kierunku Mazowsza. Przy poszukiwaniach zadziałał Child Alert. Mieszkanka okolic Ostrołęki zauważyła bowiem samochód osobowy, którym poruszał się poszukiwany mężczyzna z żoną i córką, i zawiadomiła policję.

Ze wstępnych informacji, które posiadam (...) wynika, że obawiając się skutecznego pościgu, działań operacyjno-rozpoznawczych ojciec z Amelką i kobietą ukrywał się w lesie, gdzie też, jak przy zatrzymaniu wspomniał, widział latające u góry nad nimi śmigłowce policji i straży granicznej - powiedział Ciarka.

Policja była przygotowana na różne warianty, w tym na odbicie kobiety i dziecka siłą, jednak nie trzeba było zastosować tego wariantu, a służby miały też przygotowanych mediatorów.

Porwanie trzyletniej Amelki i jej matki w Białymstoku

Do porwania matki i trzyletniej Amelki doszło w ostatni czwartek w Białymstoku przed południem na osiedlu Dziesięciny. Dwaj mężczyźni wciągnęli do samochodu kobietę i dziecko i odjechali. Kilkaset metrów dalej samochód porzucili.

W związku z zaginięciem dziecka był ogłoszony Child Alert. W piątek policja opublikowała również zdjęcia męża porwanej kobiety, ojca dziecka, który w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia.

Policja od początku rozpoczęła działania pościgowe we współpracy m.in. ze Strażą Graniczną, która użyczała kilkukrotnie śmigłowca. Funkcjonariusze wykorzystali w poszukiwaniach helikopter Black Hawk.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/DG