Amnestia maturalna 2020. MEN wydał rozporządzenie. Kogo dotyczy?

20.05.2020 18:32
Dariusz Piontkowski
fot. PAP

Amnestia maturalna 2020. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że uczeń, który oblał maturę ustną rok temu, nie będzie musiał pochodzić do niej drugi raz. Matura 2020 bez egzaminu ustnego rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca.  

Matura 2020 w związku z epidemią koronawirusa nie odbyła się w maju. Termin egzaminu maturalnego 2020 został przesunięty na 8 czerwca. Matura 2020 potrwa do 29 czerwca. Zgodnie z rozporządzeniem resortu edukacji, w tym roku szkolnym egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych odbędzie się tylko w formie pisemnej. 

Wyniki matur 2020 w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych, odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Amnestia maturalna 2020. Co to? Kogo dotyczy? 

Amnestia maturalna 2020 - według rozporządzenia MEN - dotyczy absolwentów, którzy deklarowali ponowne przystąpienie do ustnego egzaminu maturalnego, aby ten egzamin zdać. Według tegorocznych wytycznych nie będą do niego przystępowali. 

Otrzymają oni świadectwo dojrzałości, jeżeli we wcześniejszych latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej mieli co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpili do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego

- czytamy w rozporządzeniu MEN, które cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Zobacz także

Amnestia maturalna nie obejmie uczniów, którzy nie spełniają powyższych warunków lub nie uda im się poprawić zeszłorocznego wyniku pisemnej części egzaminu w tegorocznej sesji maturalnej. W tym wypadku będą musieli poczekać do następnego roku. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna