Zamknij

Amerykańscy Żydzi „zaniepokojeni” nominacją Andruszkiewicza

Redakcja
04.01.2019 16:53
Amerykańscy Żydzi „zaniepokojeni”  nominacją Andruszkiewicza
fot. S.MASZEWSKI/REPORTER/East News

„Z zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o powołaniu Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji” - oświadczył w piątek Komitet Żydów Amerykańskich w Europie Środkowej (AJC). Niepokój Komitetu wzbudza fakt, że Andruszkiewicz przewodniczył Młodzieży Wszechpolskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W komunikacie opublikowanym w piątek na Twitterze warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej zaznaczono, że Młodzież Wszechpolska kontynuuje międzywojenną tradycję organizacji o tej samej nazwie i znana jest z nacjonalistycznej doktryny. Przywołano też słowa „Deklaracji ideowej” MW z 1931 r., o tym, że „Żydzi są grupą rasowo obcą”.

Zobacz także

„Polityczne dziedzictwo ruchu, który otwarcie głosił idee rasistowskie i propagował dyskryminację na tle etnicznym na uniwersytetach - jak to czyniła Młodzież Wszechpolska w latach trzydziestych - rodzi poważne pytania dotyczące jego dzisiejszej obecności w sferze publicznej” - ocenił AJC.

Komitet przyznał, że decyzję o powołaniu Andruszkiewicza na stanowisko wiceministra cyfryzacji przyjmuje „z niepokojem”.

Cytowana w komunikacie dyrektor warszawskiego biura AJC w Europie Środkowej Agnieszka Markiewicz podkreśliła, że:

„Decyzja o powołaniu byłego prezesa organizacji nacjonalistycznej na wiceministra ds. cyfryzacji zaskakuje, szczególnie w świetle ostatnich sondaży, które pokazują, że antysemityzm w cyberprzestrzeni jest dla Europy rosnącym zagrożeniem” .

Jak dodała, Komitet chce wierzyć, że „polskie organy ścigania będą podejmowały działania w odpowiedzi na mowę nienawiści i podżeganie do nienawiści w internecie”.

Zobacz także

Andruszkiewicz był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej w latach 2015-2016. Posłem po raz pierwszy został jesienią 2015 roku. Do Sejmu wszedł z listy Kukiz'15. W listopadzie 2017 r. opuścił klub Kukiz'15 i przeszedł do koła Wolni i Solidarni. Obecnie jest posłem niezrzeszonym. 

Urząd sekretarza stanu w resorcie cyfryzacji pełni od 28 grudnia. Jego nominacja została negatywnie przyjęta przez wiele środowisk.

RadioZET.pl/PAP/JŚ