Zamknij

Andrzej Blumenfeld nie żyje. Aktor miał 66 lat

Redakcja
15.08.2017 09:57
Andrzej Blumenfeld nie żyje. Aktor miał 66 lat
fot. Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta

Nie żyje aktor Andrzej Blumenfeld. Miał 66 lat. 

Andrzej Blumenfeld był aktorem, filmowym, teatralnym i dubbingowym. Blumenfeld urodził się w Zabrzu w 1951 roku, a w 1973 roku ukończył Wydział Aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Debiutował w Teatrze Narodowym. 

Przez lata związany m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Studio, Teatrem Dramatycznym i Teatrem Narodowym w Warszawie.

Zagrał w ponad 40 filmach. Na ekranie debiutował w 1974 roku rolą Bielinka w obyczajowym filmie telewizyjnym Padalce Romana Wionczka. Jednym z ostatnich filmów z jego udziałem był "Carte Blanche". 

Blumenfeld świetnie radził sobie w dubbingu. Swojego głosu udzielił między innymi bohaterom serii Harrym Potterze, w filmie Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludkach, Ant-Man, WALL-E, Ratatuj, Auta, Epoka lodowcowa oraz grach: seria Uncharted oraz w God of War, Wiedźmin. 

Za swoje zasługi dla polskiego życia artystycznego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

RadioZET.pl/KM