Zamknij

Andrzej Duda: Nie wiem, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatu

Redakcja
09.01.2019 17:49
andrzej duda
fot. Jan BIELECKI/East News

Prezydent Andrzej Duda podczas środowej konferencji podsumowującej dwuletni projekt Ministerstwa Środowiska wypowiedział się na temat możliwych przyczyn zmian klimatycznych. Jak stwierdził, w historii „były bardzo różne klimaty”. 

- Od epok lodowcowych, aż po epoki, kiedy mieliśmy tutaj na naszych ziemiach klimat tropikalny. A jakie były tego przyczyny? Naturalne, bo nie było człowieka wtedy na świecie i ta emisja musiała następować w związku z tym w inny sposób - powiedział Andrzej Duda.

Jednocześnie przyznał, że „nie wie, na ile w rzeczywistości człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych”. - Głosy naukowców są bardzo różne, wiemy, że mamy do czynienia też ze skrajnościami, ale patrząc obiektywnie, historycznie, według takiej wiedzy, która jest pewna: zmiany klimatu były w historii świata - mówił.

Zobacz także

Jak dodał prezydent, istnieje potrzeba, by te zmiany ograniczać. - Ale przede wszystkim powinniśmy przygotowywać się do zmian klimatu, niezależnie od tego, w jaki sposób one następują. (...) Bo faktem są powodzie, większe niż dawniej, bo faktem są susze, większe niż dawniej, faktem jest, że lata są cieplejsze, a zimy są również cieplejsze, a więc że klimat z jakichś przyczyn się ociepla - ocenił.

Eksperci nie szczędzą prezydentowi słów krytyki. Wśród nich Lidia Wojtal, ekspertka ds. unijnych i globalnych negocjacji klimatycznych. Jak napisała w mediach społecznościowych, "słów jej brakuje". - Naprawdę? Po 3 szczytach klimatycznych w Polsce, w tym jednym z jego udziałem? – dopytuje na Twitterze. - Skoro nauka nie daje panu prezydentowi wystarczających dowodów na to, że zmiany klimatu wynikają z działalności ludzkiej, to powinien zawnioskować o wyjście z UNFCCC i Porozumienia paryskiego, a nie organizować szczyty klimatyczne – dodała w kolejnym wpisie.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MK