Zamknij

Organizacja lotu do Brukseli na szczyt NATO zgodna z instrukcją HEAD

Redakcja
26.05.2017 14:19
Organizacja lotu do Brukseli na szczyt NATO zgodna z instrukcją HEAD
fot. PAP

Organizacja lotu do Brukseli na szczyt NATO była zgodna z instrukcją HEAD, która została przygotowana jeszcze przez poprzednio rządzących - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany w piątek przez dziennikarzy na konferencji prasowej w Bratysławie o zarzuty, że podczas lotu do Brukseli na szczyt NATO, w jednym samolocie byli m.in.: prezydent, minister obrony Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Najważniejsze osoby w państwie, jak państwo szumnie twierdzicie, nie były obecne na pokładzie samolotu. Najważniejsze osoby w państwie, to: prezydent, marszałek Sejmu, marszałek Senatu i premier. Taka jest struktura, jeżeli chodzi o precedencję (protokolarny porządek pierwszeństwa) w naszym kraju - podkreślił Andrzej Duda.

Zobacz także

Jak dodał, był obecny na pokładzie samolotu do Brukseli, razem z dwoma ministrami polskiego rządu. - Państwo możecie mieć do tego zastrzeżenia, ale (...) było to działanie zgodne z instrukcją HEAD, która została przygotowana jeszcze przez poprzednio rządzących, za czasów poprzedniego prezydenta - zaznaczył.

- Trzymam państwo za słowo, że w momencie, kiedy się okaże, że do Brukseli na jedno wydarzenie lecą trzy samoloty z Polski, wioząc tzw. VIP-ów, to nie będziecie państwo pisali, że się VIP-om w głowach poprzewracało, tylko, że oni realizują zdroworozsądkowe zasady bezpieczeństwa. Trzymam państwa za słowo, bo niestety ale czasem bardzo mocno przesadzacie - mówił prezydent.

Instrukcja organizacji lotów ze statusem HEAD, obowiązująca od 2013 r., odnosi się do lotów statku powietrznego, wojskowego specjalnego transportu lotniczego lub innego wojskowego statku powietrznego, na którego pokładzie znajduje się jedna z najważniejszych osób w państwie w misji oficjalnej. Instrukcja określa m.in. zakres obowiązków realizatora lotu, personelu latającego, organizującego lot, a także dysponenta statku powietrznego.

RadioZET.pl/PAP/DG