Zamknij

Andrzej Duda: Warszawiacy walczyli o dumę, Boga, honor i ojczyznę

Redakcja
31.07.2017 20:40
Andrzej Duda: Warszawiacy walczyli o dumę, Boga, honor i ojczyznę
fot. PAP

Warszawiacy walczyli o dumę, Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać - mówił Andrzej Duda podczas Apelu Pamięci w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezydent wziął udział w corocznych uroczystościach. – Warszawiacy, mimo tego, że nie otrzymali pomocy, że nie mieli broni, że byli osamotnieni, że byli miażdżeni, walczyli przez 63 dni, często gołymi rękami. Walczyli o każdą piędź ziemi, o każdą cegłę swojego miasta. Walczyli o dumę, o Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać. A po wojnie wrócili, zabrali się do odbudowy miasta i od samego początku zabrali się do walki z komuną – mówił Andrzej Duda.

Konsekwencje Powstania

Zdaniem prezydenta Powstanie Warszawskie wpłynęło na dalsze losy naszego kraju. – I to dlatego właśnie, moim zdaniem, Rosjanie nigdy nie odważyli się uderzyć zbrojnie podczas żadnego z buntów, jakie były w Polsce przez okres zniewolenia komunistycznego – komentował, zwracając się bezpośrednio do powstańców.

Panteon bohaterów

„Solą ziemi tego miasta i Rzeczpospolitej” nazwał powstańców Andrzej Duda. – Jesteście panteonem bohaterów. Czynię to kolejny raz, ale nigdy tych razy nie będzie za wiele - jako prezydent nisko chylę przed wami czoła także w imieniu Rzeczypospolitej i z całego serca wam dziękuję za tamto męstwo i świadectwo - to, które dawaliście w czarnych latach komunizmu i to, które dajecie teraz – dodał na koniec.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz