Zamknij

Pierwsze weto Dudy? Prezydent nie chce podpisać ustawy o Izbach Obrachunkowych

Redakcja
12.07.2017 15:21
Duda
fot. East News

Szykuje się pierwsze weto Andrzeja Dudy? Jak dowiaduje się portal 300Polityka, prezydent ma poważne wątpliwości, czy podpisać nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Jeśliby ją zawetował, byłby to pierwszy taki przypadek od momentu objęcia przez PiS władzy. 

Z kolei z informacji PAP wynika, że w Kancelarii Prezydenta gotowy jest już dokument z uzasadnieniem decyzji prezydenta.

Zobacz także

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Jak pisze 300Polityka, "w powszechnej opinii, gdyby nowelizacja weszła w życie, dałaby PiS-owi możliwość usunięcia ze stanowiska niemal każdego prezydenta, wójta czy burmistrza miasta i otworzyła drogę do wstawiania w jego miejsce komisarza."

Zobacz także

Nowela trafiła do prezydenta pod koniec czerwca. Aby odrzucić prezydenckie weto, potrzeba 3/5 głosów parlamentarzystów.

- W tym momencie nie ma jeszcze decyzji żadnej, nie wiemy, czy prezydent podpisze, czy zawetuje - podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek.

- Czekamy na decyzję prezydenta w tej sprawie, wierzymy, że ustawa zostanie podpisana, bo to dobra ustawa, która ma służyć samorządom. Ma przyczynić się do większej przejrzystości, jeśli chodzi o finanse publiczne w samorządach - dodał.

RadioZET.pl/300Polityka/PAP/MP