Zamknij

Andrzej Duda chce prawnej ochrony ojcostwa w konstytucji

Redakcja
13.04.2018 08:21
Andrzej Duda chce prawnej ochrony ojcostwa w konstytucji
fot. PAP

Prezydent opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa — podaje piątkowa „Rzeczpospolita”.

„Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” — mówi art. 18 konstytucji. „Przepis brzmi tak, jakby jego twórcy za wszelką cenę chcieli uniknąć słowa «ojcostwo». Bo przecież rodzicielstwo obejmuje znaczeniowo ojcostwo i macierzyństwo. A to drugie słowo jest wymienione już wcześniej” — zauważa „Rz”.

Zobacz także

I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o „ojcostwo” skłania się, według gazety, prezydent Andrzej Duda. Tak wynika z odpowiedzi ministra jego kancelarii Pawła Muchy na oświadczenie kilkunastu senatorów, w tym Antoniego Szymańskiego z PiS. Senatorowie napisali do Andrzeja Dudy, że warto rozważyć konstytucyjną ochronę ojcostwa w ramach prowadzonej przez niego debaty nad zmianami w ustawie zasadniczej.

„Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji RP” — odpisał Paweł Mucha, cytowany przez „Rz”.

RadioZET.pl/PAP, Rzeczpospolita/KM