Duda na Placu Piłsudskiego: Niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Redakcja
11.11.2017 13:48
Duda na Placu Piłsudskiego: Niepodległość nie jest dana raz na zawsze
fot. PAP

Nazwiska tych, którym zawdzięczamy niepodległość, niech będą w historii wypisane złotymi zgłoskami. Myśl o wolnej, niepodległej Polsce była dla nich ponad wszystkim - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie.

Prezydent podkreślił, że pl. Piłsudskiego, to miejsce symboliczne, gdzie dawniej stał Pałac Saski, a obecnie plac ten nosi imię jednego z twórców, ojców polskiej niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że dokładnie rok temu zapowiedział uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował marszałkom Sejmu i Senatu, posłom i senatorom za uchwalenie ustawy w związku z narodowymi obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

- Preambuła do tej ustawy, jej pierwsze zdanie - wspominają właśnie o tych najważniejszych (osobach), którym tą niepodległość zawdzięczamy. Tą niepodległość, która wróciła po wielu trudach w 1918 r. Tą niepodległość, o którą tylu walczyło - mówił prezydent.

Zobacz także

- Ich nazwiska niech będą w naszej historii zawsze wypisane złotymi zgłoskami: marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego - to ci, dzięki którym niepodległość wróciła. Czy byli zjednoczeni? W myśli o wolnej Polsce tak. Myśl o wolnej Polsce niepodległej, naszej, była ponad wszystko - dodał.

Jak ocenił, wszystkich ojców niepodległości dzieliły różne idee, ale szanowali się mimo różnic poglądów.

Prezydent Duda podkreślał, że "musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności".

- O tym nam nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie - podkreślił.

Jak dodał, musimy też pamiętać, że w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą. - Najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP/DG