Zamknij

Duda pomylił "insurekcję" z "rezurekcją". Potem się poprawił. "Macie rację"

02.05.2021 17:31
Andrzej Duda
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORER

Andrzej Duda opublikował wpis, odnoszący się do III powstania śląskiego. Pomylił w nim "rezurekcję" z "insurekcją", co szybko wytknęli mu internauci i politycy opozycji. Prezydent przeprosił już za błąd językowy, mimo że wcześniej próbował go tłumaczyć jego rzecznik. 

Andrzej Duda uczestniczył w uroczystościach na Górze św. Anny z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Wcześniej opublikował w mediach społecznościowych wpis, odnoszący się do tego historycznego wydarzenia. Jednak uwaga odbiorców skupiła się na jednym fragmencie tego statusu. 

Andrzej Duda publikuje wpis o powstaniu śląskim. Pomylił "rezurekcję" z "insurekcją"

"Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego - rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemysłowo część Górnego Śląska. 'Tobie Polsko'" - napisał prezydent.

Duda w swoim wpisie pomylił bowiem "rezurekcję" - w Kościele Katolickim jest to uroczyste nabożeństwo wielkanocne, odprawiane celem upamiętnienia zmartwychwstania Chrystusa (po łacinie resurrectio oznacza "zmartwychwstanie") - z "insurekcją", czyli właśnie powstaniem zbrojnym.

Nietrudno było się domyślić, jaką reakcję taka pomyłka wywoła w sieci. Internauci - a wśród nich politycy opozycji - komentowali wpadkę językową prezydenta.

"Skoro pan się ciągle uczy, to proszę otworzyć kajecik i napisać 100 razy: Rezurekcja - z łac. resurrectio - oznacza zmartwychwstanie. Powstanie to zaś insurekcja!!!" - grzmiał Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej".

"Dzisiaj jest majówka, nie rezurekcja. Jasne?!" - pytał natomiast retorycznie ks. Grzegorz Kramer.

"Być może prezydent nie musi znać znaczenia trudnych słów. Ale fakt, że nie ma u siebie urzędnika, który koryguje luki w wiedzy prezydenta i poprawia jego rażące błędy, jest kompromitujący. Wśród 403 pracowników Kancelarii Prezydenta zapewne znajdzie się z 400 z elementarną wiedzą" - zwrócił z kolei uwagę poseł KO i były szef MON Tomasz Siemoniak. 

"Uczoność Andrzeja Dudy nie ulega żadnej frekwencji…Tylko Ślązaków żal…" - napisał z kolei inny parlamentarzysta KO Michał Gramatyka. 

Andrzej Duda przyznaje się do błędu. "Macie rację"

Sam zainteresowany opublikował drugi wpis, w którym przyznał się do błędu językowego. "Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do 'rezurekcji' Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio - zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom" - stwierdził Duda.

Co ciekawe, zanim prezydent skorygował swój błąd, próbował go bronić jego rzecznik. Błażej Spychalski opublikował na Twitterze post, w którym zamieścił screen z definicją słowa "rezurekcja" z internetowego słownika. 

Była to jednak definicja z - jak podaje Gazeta.pl - słownika dla graczy, "który jest otwartym projektem, tworzonym przez społeczność internetową - czyli każdy może ją edytować". "Niby nazwisko jakoś zobowiązuje, ale jednak jak widać nie zawsze" - napisał Spychalski, nawiązując do udostępnionego przez siebie wpisu posła KO Michała Gramatyki. 

RadioZET.pl/Twitter/Gazeta.pl