Zamknij

Andrzej Duda odwiedził Siemianowice Śląskie. ''Co pan proponuje ludziom...?''

Redakcja
09.03.2017 20:01
Duda w Siemianowicach
fot. PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w czwartek mieszkańców Siemianowic Śląskich. - Ogromnie mi zależy, żeby Śląsk kwitł, rozwijał się pod względem gospodarczym, żeby cały czas był tym niezwykłym skarbem dla kraju - sercem przemysłu i przedsiębiorczości - podkreślił.

Kilkugodzinną wizytę na Śląsku Andrzej Duda rozpoczął przed południem od złożenia wieńca pod pomnikiem upamiętniającym powrót Siemianowic Śląskich do Polski. Następnie odwiedził Centrum Leczenia Oparzeń. W szpitalu rozmawiał z pracownikami i obejrzał komorę hiperbaryczną. Potem spotkał się z mieszkańcami w centrum miasta.

- Ogromnie mi na tym zależy, żeby Śląsk kwitł, żeby się rozwijał, żeby rozwijał się przede wszystkim pod względem gospodarczym, żeby cały czas był tym niezwykłym skarbem, jakim był przez dziesięciolecia dla Rzeczypospolitej, jako serce przemysłu, jako serce przedsiębiorczości, jako miejsce, w którym można się było uczyć, jak solidnie, z oddaniem i rzetelnie wykonywać swoją pracę, jak służyć Rzeczypospolitej - mówił prezydent.

''Mi jest wstyd, że pan...''

Telewizja Polska poinformowała, że spotkanie zakłócił mężczyzna, który wprost zwrócił się do prezydenta Dudy. - Co pan proponuje ludziom, którzy wyjechali z Polski? Mówi pan, żeby przyjechali tu z powrotem. Mi jest wstyd, że pan... proszę dać mi skończyć - mówił mieszkaniec Siemianowic.

- Zdaję sprawę z tego, że sytuacja w kraju i sytuacja na Śląsku nie jest jeszcze taka, jaką sobie wymarzyliśmy. Jaką pan sobie wymarzył. Ja też bym bardzo chciał, żeby Polska była krajem znacznie lepiej rozwiniętym. Chciałbym, żeby pan również pamiętał o tym, że to w latach 80-tych oraz 2001-2004 ktoś zniszczył i rozkradł Hutę Jedność. To jeden z największych zakładów pracy w okolicy, który miał ponad 150 lat. To było złodziejstwo, nazywajmy rzeczy po imieniu - odpowiedział prezydent.

ZOBACZ KONIECZNIE: Pierwsza dama w nowym Uchu Prezesa [WIDEO]

Oprócz zwolenników prezydenta, na placu zgromadzili się również jego przeciwnicy, którzy skandowali podczas jego przemówienia: "marionetka", "wygrał Tusk", "wolność, równość, demokracja".

- Wierzę głęboko w to, że nie ma rzeczy, których nie da się zrealizować, nie ma rzeczy, których nie da się wykonać. I to jest właśnie to, czego całe nasze społeczeństwo, czego cała Polska od was, mieszkańców Śląska, od Polaków tu mieszkających, może się uczyć - podsumował Andrzej Duda.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Swoją wizytę prezydent RP zakończy w fabryce Rosomak, gdzie od kilkunastu lat produkowany jest kołowy transporter opancerzony o tej samej nazwie. Dotychczas powstało 760 tych pojazdów w różnych wersjach. 720 z nich trafiło do polskiej armii, a 40 na eksport.

RadioZET.pl/twitter/PAP/DG