Zamknij
Andrzej Duda na narciarskim maratonie 2022
  • 486569608050506
  • 6342634565tygh4h45y3
  • 46370623690123512312
  • 8 Zobacz
fot. PAP/Grzegorz Momot

Będąc na tym sportowym wydarzeniu tworzymy coś dobrego, co ma ogromne znaczenie dla budowania społeczeństwa obywatelskiego, to integracja przez sport - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda, inaugurując charytatywny maraton narciarski "12H Slalom Maraton" w Zakopanem.

Andrzej Duda otworzył w niedzielę 16 stycznia narciarski maraton w Zakopanem. Niemal rokrocznie bierze czynny udział w tym charytatywnym narciarskim wydarzeniu, osobiście zjeżdżając z numerem jeden jako kapitan drużyny.

Prezydent stwierdził, że to wydarzenie jest jednym z najważniejszych w jego prezydenckim kalendarzu. Duda pojawił się na stoku świeżo po ozdrowieniu, zakończył bowiem izolację po zakażeniu koronawirusem. Infekcję przebiegł łagodnie.

Andrzej Duda otworzył narciarski maraton. Nawiązał do niedawnej infekcji

Duda ironizował z mediów, które miały przekazywać, że ciężko przechodzi COVID-19. – Ja muszę powiedzieć, że to w moim kalendarzu prezydenckim jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, bo dostrzegam w nim kilka elementów. Media zresztą trafnie przewidziały, że Duda, chociaż pewnie chory, COVID, prawda leży tam sztywny, ale na pewno na ten narciarski maraton do Zakopanego przyjedzie. Nie mylili się – powiedział Andrzej Duda.

Po czym przeszedł do rzeczy, chwaląc szczepienia i zachęcając niezaszczepionych rodaków, by przekonali się do nich. – Mówię wszystkim, że już ozdrowiałem, na szczęście choroba tym razem zupełnie nie była poważna, nawet praktycznie nie poczułem tego, że jakakolwiek choroba mnie dotknęła. Jeżeli ktoś wątpi w skuteczność szczepień, to mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że teraz, po trzech dawkach szczepienia, znacznie lżej zniosłem tę chorobę niż w 2020 r. w październiku, kiedy byłem chory po raz pierwszy – dodał prezydent.

Wyraził zadowolenie, że może uczestniczyć w niedzielnych zawodach. Dziękował uczestnikom, wskazując, że zawody łączą dwa elementy. "Po pierwsze, że spotykamy się, bo narciarstwo to jest spotkanie. Ten, kto nigdy nie jeździł na nartach nie wie, ilu ludzi można spotkać na krzesełku, na wyciągu, ludzi ze wszystkich stron Polski, ale także zza granicy [...] Po drugie to jest ta integracja przez sport. [...] Spotykamy się niezależnie od przekonań, niezależnie od poglądów, od swoich różnych możliwości, jesteśmy razem, rozmawiamy" - powiedział.

- Wierzę, że dzięki tym zawodom [...] nasza rzeczywistość staje się lepsza, także poprzez narciarstwo - powiedział Duda. Pomysłodawczynią tych zawodów, odbywających się regularnie od 2015 r., jest olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Podczas trwającego 12 godzin narciarskiego maratonu czołowi polscy narciarze wraz z podopiecznymi fundacji bez przerwy pokonują slalom, chcąc w tym czasie zjechać jak najwięcej razy. Każdy przejechany kilometr oznacza więcej pieniędzy na działalność fundacji. Na stoku na Polanie Szymoszkowej równolegle odbywa się także mini slalom, w którym biorą udział również amatorzy - dzieci i dorośli.

RadioZET.pl/PAP - Szymon Bafia