Zamknij

Lobby naciska na prezydenta. Szykuje się kolejne weto?

Redakcja
14.08.2017 10:31
Lobby naciska na prezydenta. Szykuje się kolejne weto?
fot. PAP

"Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wygląda niepozornie (...), ale dotyczy ogromnego rynku wycenianego na dziesiątki miliardów złotych. Jej podstawowym celem jest ukrócenie dziwacznych praktyk" - pisze w poniedziałek "Gazeta Polska Codziennie".

Jak czytamy w artykule, "giganci branży - głównie fundusze z kapitałem zagranicznym - natychmiast podnieśli larum. I próbują wywrzeć presję na prezydencie, aby zawetował ustawę ".

"Konieczne jest uporządkowanie rynku odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim obrotu zielonymi certyfikatami - podkreśla w rozmowie z "Codzienną" Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA", oceniając, że "obecna sytuacja doprowadza do patologii".

Zobacz także

Jak tłumaczy gazeta, "sprzedawca energii dla indywidualnego odbiorcy (przysłowiowego Kowalskiego) musi wykazać się posiadaniem odpowiedniej liczby tzw. zielonych certyfikatów, które dowodzą, że wspiera OZE. Oczywiście musi za nie zapłacić wytwórcy ekologicznej energii. Takie certyfikaty to swoiste +papiery wartościowe+, bo można nimi handlować, a cena na wolnym rynku uzależniona jest od popytu. Obecnie rynkowa wartość certyfikatów to poniżej 30 zł (cena się waha). Tymczasem fundusze z kapitałem zagranicznym (...), które stanowią ok. 10 proc. branży OZE (...), podpisały w czasach rządów Platformy Obywatelskiej długoterminowe kontrakty (...), które gwarantowały im cenę zielonych certyfikatów na poziomie (...) 300 zł".

RadioZET.pl/PAP/DG