Zamknij

Prezydent podpisał nowelizację zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci

Redakcja
11.04.2017 12:53
Prezydent podpisał nowelizację zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci
fot. PAP

- Wierzę głęboko w to, że nowelizacja prawa karnego udoskonali istniejącą w polskim systemie prawnym ochronę przede wszystkim osób poniżej 15. roku życia - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podpisał nowelę, która zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci.

Jak przypomniał, przepisy zostały prawie jednomyślnie przyjęte przez parlament. - Właściwie nie było takich przedstawicieli w parlamencie, którzy w sposób zdecydowany opowiadaliby się przeciwko tym przepisom. To także dla mnie jako tego, który współuczestniczył w przygotowaniu tego projektu, który niósł inicjatywę ustawodawczą, wielka satysfakcja - powiedział Duda.

- Cieszę się, że mogę ten projekt dzisiaj podpisać. Cieszę się, że w niedługim czasie te przepisy wejdą w życie. Wierzę w to głęboko, że udoskonalą istniejącą w polskim systemie prawnym ochronę, przede wszystkim osób poniżej 15. roku życia - podkreślił prezydent.

Okaleczanie, uprowadzanie, handel...

Nowela prawa karnego zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci. Chodzi m.in. o okaleczenie, uprowadzenie, porzucenie dziecka czy handel dziećmi. Ponadto przestępstwem stanie się niezgłaszanie czynów przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej wymierzonych w dobro dziecka.

Ustawa powstała wskutek współpracy Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz Zespołu Analiz Systemowych kancelarii prezydenta, w którego skład wchodzą: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Finansowy oraz przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP i Biura Prawa i Ustroju KPRP. Sejm przyjął ją 24 lutego 2017 roku.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zgodnie z nią osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca podlegałby karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. W przypadku zaś, gdy pokrzywdzony w wyniku tego popełni samobójstwo, sprawca będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

RadioZET.pl/PAP/KM