Unia Europejska i 123 lata zaborów. Porównanie Dudy ''polityczną katastrofą''

Redakcja
14.03.2018 00:19
Andrzej Duda

Andrzej Duda podczas wizyty w Kamiennej Górze opowiadał na temat niepodległej Polski. Wątek dotyczący Unii Europejskiej połączył z czasami... zaborów. To rozpętało burzę w mediach społecznościowych. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry (Dolnośląskie) nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W pewnym momencie zaczął mówić na temat Unii Europejskiej, a następnie zaborców.

Andrzej Duda porównał UE do zaborców?

- Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec osiemnastego wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój - mówił prezydent.

Według niego wszyscy ci "wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych".

- To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził a kto nie. I na tym polega istota wolności i niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwem i dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - podkreślił prezydent.

Komentarze po wystąpieniu Dudy w Kamiennej Górze 

Na Twitterze pojawiło się wiele komentarzy publicystów, komentatorów i dziennikarzy. Większość z nich była krytyczna. 

''Porównanie przez PAD członkostwa w UE do 123 lat zaborów, w sytuacji gdy Polska jest największym beneficjentem środków unijnych to polityczna katastrofa i wielki prezent dla opozycji'' -napisał Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”.

''Pan Duda porównuje UE do zaborców. Wszystko się niezłomnemu biedakowi pochrzaniło'' - napisał Tomasz Lis.

RadioZET.pl/PAP,Twitter/DG