Zamknij

Krzyki i wycie syren na rozpoczęciu roku. W tle przemówienie Dudy [WIDEO]

Redakcja
01.09.2018 17:01
Andrzej Duda
fot. PAP

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Przed budynkiem trwał protest środowisk opozycyjnych przeciwko zmianom w sądownictwie przeforsowanym przez PiS i zaakceptowanych przez Andrzeja Dudę. Demonstrujący krzyczeli konstytucja i zagłuszali przemówienie prezydenta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent w swoim wystąpieniu nawiązał do trwającej przed budynkiem szkoły pikiety środowisk opozycyjnych dot. zmian w sądownictwie. Ze strony protestujących do sali dobiegał dźwięk syren oraz okrzyki, m.in. "konstytucja".

- To, że przeszkadzają nam tutaj (...), to oznacza dokładne zaprzeczenie tego, co ci państwo krzyczą. Są tutaj, ponieważ konstytucja jest przestrzegana, ich wolność zgromadzeń, ich wolność wyrażania swoich poglądów, są tutaj, ponieważ przestrzegana jest demokracja - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył zarazem, że sobotnie uroczystości odbywają się w Gdyni, którą "zbudowała II Rzeczpospolita" i która "walczyła przeciwko komunistom w 1970 r.". - I wierzę w to głęboko, że większość mieszkańców Gdyni jest oburzona, że do dzisiaj w SN orzekają ludzie, którzy w stanie wojennym wydawali wyroki na podziemie, są i to zostało udowodnione. Wierzę w to, proszę państwa, że będziemy mieli silną, wolną i sprawiedliwą Polskę, silną, wolną i sprawiedliwą, wolną od komunistów i postkomunistów - oświadczył prezydent.

Jego słowa spotkały się ze wzburzeniem części osób biorących udział w uroczystości. Niektórzy z nich zaczęli skandować "konstytucja". 

Zobacz także

Historia III LO w Gdyni sięga 1950 r. Trzynaście lat później siedzibę szkoły przeniesiono do użytkowanego aktualnie budynku przy ul. Legionów. W 1963 r. gdyńska "Trójka" znalazła się w gronie kilku placówek w Polsce, które prowadzą klasy z wykładowym językiem angielskim (przemianowane w latach 90. ub. wieku na klasy dwujęzyczne).

W 1993 r. III LO w Gdyni jako jedna z dwóch pierwszych szkół w Polsce utworzyła w ramach programu International Baccalaureate Organization (IBO) klasę o profilu matury międzynarodowej - Diploma Programme (IBO-DP).

RadioZET.pl/PAP/DG