Duda na konferencji w Monachium: "Nie możemy pozwolić sobie na lęk" [WIDEO]

Redakcja
20.02.2017 11:54
Duda na konferencji w Monachium: "Nie możemy pozwolić sobie na lęk" [WIDEO]
fot. PAP

Siła Europy tkwi w jedności, nie możemy bać się stawiania czoła wrogom, rola USA na Starym Kontynencie pozostaje niepodważalna. W takim tonie wybrzmiało wystąpienie prezydenta Andrzej Dudy podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.  Andrzej Duda nie wspomagał się tłumaczeniem, całe jego wystąpienie zarejestrowano w języku angielskim. 

Andrzej Duda kilkakrotnie powtarzał, jak ważna jest jedność europejskiego głosu i świata zachodniego w ogóle. - W tym tkwi nasza siła – powtarzał. Duda wspomniał, że geopolityczny Zachód ma swoich wrogów, którzy nie są zainteresowani tym, by „ten świat” dobrze funkcjonował. Co zrobić, żeby tego uniknąć?

Zobacz także

Prezydent Duda podkreślał wagę spójności Zachodu i efektywną możliwość reakcji na wrogą politykę, ukierunkowaną na złamanie jedności. - Elity nie mogą być oddzielone od rzeczywistości – przypominał prezydent.

- Nie możemy sobie pozwolić na strach i bać się wykorzystywania naszych sił, tak by stawić czoła wrogom – napominał podczas swojego przemówienia.

Duda kilkakrotnie podkreślał rolę Stanów Zjednoczonych na kontynencie europejskim i wagę ich członkostwa w NATO. Prezydent przywołał przykłady historyczne, skupiając się na dwóch wojnach światowych, kiedy to zaangażowanie sił amerykańskich na Starym Kontynencie okazało się kluczowe.

Duda odniósł się także do wpływu Brexitu na jedność państw europejskich. Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych traktuje zdecydowanie mniej optymistycznie od Donalda Trumpa. Zdaniem polskiej głowy państwa: - Wielka Brytania może wyjść z Unii Europejskiej, ale w naszym interesie leży zapewnienie, że nie opuści ona europejskiej struktury bezpieczeństwa. 

RadioZET.pl/Prezydent.pl/KM