Zamknij

Andrzej Duda w USA. Spotka się z Donaldem Trumpem

Redakcja
18.09.2018 09:40
Andrzej Duda w USA. Spotka się z Donaldem Trumpem
fot. Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według zapowiedzi samego Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa. Duda poinformował o tym w poniedziałek w Bukareszcie, gdzie uczestniczył w pierwszym dniu szczytu Inicjatywy Trójmorza.

Zobacz także

- Myślę, że pan prezydent Trump będzie chciał ode mnie usłyszeć o tym, co działo się dzisiaj, bo był bardzo zainteresowany Inicjatywą Trójmorza i przecież przyjechał w zeszłym roku na szczyt Trójmorza w Warszawie właśnie dlatego, że bardzo mu się spodobało to, że współpracujemy ze sobą, że jesteśmy razem, że pokazujemy tę jedność i że są możliwości rozwojowe - powiedział Duda.

Zobacz także

Rozmowy o współpracy?

- Na pewno będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie, także energetycznym, na pewno będziemy rozmawiali o współpracy w tym zakresie, na pewno będziemy rozmawiali o tym - co naturalne - jak najlepiej zapewnić bezpieczeństwo militarne, na pewno będziemy też rozmawiali o współpracy biznesowej, gdzie to Trójmorze - i w zakresie energii, i w zakresie w ogóle biznesu - ma dla USA duże znaczenie, co mnie ogromnie cieszy - dodał prezydent.

Zobacz także

Podkreślił, że "USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu". - I tu rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla nas - zaznaczył Duda.

Para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Wizyta rozpocznie się we wtorek około południa czasu lokalnego od powitania Dudy wraz z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu.

Zobacz także

Polska para prezydencka złoży podpis w księdze pamiątkowej. Następnie w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par, po czym Duda i Trump będą rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Jak poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyć będą m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

Według Szczerskiego efektem spotkania prezydentów Polski i USA będą ustalenia zawarte w polsko-amerykańskiej politycznej deklaracji o współpracy obu krajów. - Jeśli prezydenci ją zaakceptują, to przyjmą wspólną deklarację o pogłębieniu i umocnieniu partnerstwa strategicznego między Polską i USA - podkreślił minister.

Jak poinformował, deklaracja składa się z trzech filarów: rozszerzenia współpracy w zakresie wojskowości i bezpieczeństwa, energetyki - m.in. inwestycji oraz "wspólnego sprzeciwu wobec inicjatyw, które "rozbijają i niszczą otwarty rynek europejskiego gazu", np. Nord Stream 2 - oraz współpracy gospodarczo-inwestycyjnej. Ostateczna treść dokumentu będzie wynikiem porozumienia prezydentów Polski i USA, "bo to oni ostatecznie sformułują treść tej deklaracji" - zaznaczył Szczerski.

Zobacz także

Zapytany, czy podczas rozmów mogą zapaść konkretne decyzje w sprawie stałej bazy amerykańskiej w Polsce, prezydencki minister odparł, że "to jest proces", w którym "musi dojść do zgody wszystkich uczestników, którzy tę decyzję podejmują". - Tu nic się nie da przyśpieszyć, tu nic się nie da zrobić na skróty. To musi być zgoda i decyzja konsensualna - powiedział Szczerski.

Dodał, że wizyty prezydenta - poniedziałkowa w Bukareszcie i wtorkowa w USA - łączy wspólna koncepcja "budowania silnego regionu Trójmorza, silnego regionu na osi Północ-Południe od państw bałtyckich po Adriatyk i Morze Czarne". Oświadczył, że wizyta Dudy w USA ma również sygnalizować, że Polska "chce być silnym partnerem euroatlantyckiej wspólnoty".

Zobacz także

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat USA, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Piotra Wilczka z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Plan wizyty

Według programu wizyty pary prezydenckiej w Waszyngtonie rozpocznie się ona około południa czasu lokalnego (godz. 18 czasu polskiego) od powitania Andrzeja Dudy wraz z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu. Następnie w Gabinecie Owalnym odbędą się rozmowy obu par prezydenckich, a potem Andrzej Duda i Donald Trump będą rozmawiać w cztery oczy (godz. 18.30 czasu polskiego). Po tej rozmowie odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyć mają też m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Konferencja prasowa prezydentów ma się odbyć ok. godz. 14 (godz. 20 czasu polskiego).

Zobacz także

Po wizycie w Białym Domu prezydent Duda odwiedzi Senat USA, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery.

RadioZET/PAP/JZ