Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Andrzej Duda podjął decyzję ws. obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

25.08.2017 20:07
xxx wiadomosci

78. rocznicę wybuchu II wojny światowej prezydent Andrzej Duda uczci 1 września w Wieluniu - potwierdził w piątek w Gdańsku jego rzecznik prasowy Krzysztof Łapiński. - To będzie podkreślenie, że na tej wojnie w znacznym stopniu ginęli cywile - wyjaśnił.

Andrzej Duda podjął decyzję ws. obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej fot. PAP

Czy polska policja to policja PiS? Wyraź swoją opinie w serwisie MAM ZDANIE! 

- Westerplatte w świadomości polskiej, w świadomości Polaków istnieje od dawna i nie ma tu zagrożenia, że ktoś nie będzie wiedział, co się wydarzyło na Westerplatte - zaznaczył minister.

- Myślę, że troszkę gorzej jest ze świadomością tego, co się wydarzyło w Wieluniu, że Luftwaffe zbombardowało wtedy nieumocnione miasto i zginęło 1200 niewinnych cywilów - powiedział na konferencji prasowej Łapiński, pytany, dlaczego w tym roku w rocznicę wybuchu II wojny światowej prezydent nie będzie obecny na gdańskim Westerplatte.

Minister dodał, że władze Wielunia (Łódzkie) od wielu lat zabiegały o wizytę głowy państwa 1 września.

- Świat nie tylko się dowie, że ta wojna zaczęła się oczywiście w Polsce, na Westerplatte, ale też, że już od pierwszych dni największe ofiary poniosła ludność cywilna, a nazistowskie Niemcy dopuszczały się takich zbrodni jak bombardowanie niewinnej ludności, zniszczenie miasta - dodał Łapiński.

W przeszłości w Wieluniu w rocznicę wybuchu II wojny światowej byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Obchody zaczynali jednak rano na Westerplatte, a do Wielunia przyjeżdżali po południu.

Przed wojną Wieluń liczył ok. 16 tys. mieszkańców i był oddalony od granicy niemieckiej o 21 km. 1 września 1939 r. niemieckie samoloty zrzuciły na miasto 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Pierwszym celem o godz. 4.40. był wieluński Szpital Wszystkich Świętych. W wyniku nalotu miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone.

Jak podkreślają historycy, w chwili ataku jednostek Luftwaffe w Wieluniu nie stacjonowały żadne jednostki Wojska Polskiego, nie było tam również stanowisk obrony przeciwlotniczej. Bombardowanie miało zatem charakter terrorystyczny, a jego celem była ludność cywilna.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń