Zamknij

Duda wręczył nominacje generalskie. Złożył też hołd Żołnierzom Wyklętym

Redakcja
01.03.2018 14:34
Duda
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom Wojska Polskiego. Wśród awansowanych jest szef Sztabu Generalnego Leszek Surawski, który otrzymał stopień generała oraz dowódca generalny Jarosław Mika i dowódca operacyjny Sławomir Wojciechowski, mianowani na stopień generała broni.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył też nominacje na stopień generała dywizji, awansował także oficerów na pierwszy stopień generalski i admiralski.

— Gratuluję osobistego sukcesu, zaufania ze strony szefa MON i mojej, ale awans to nie tylko docenienie dotychczasowej służby dla Rzeczpospolitej, ale przede wszystkim zadanie i zobowiązanie.

Z powodu sporu między MON i ośrodkiem prezydenckim awanse generalskie nie były wręczane 11 listopada ani 15 sierpnia ub. r.; szef SGWP i najwyżsi dowódcy mieli stopnie niższe niż przyporządkowane ich stanowiskom.

„Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie będzie wolna prawdziwie”

Prezydent wręczył nominacje w czwartek 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas przemówienia wygłosił laudację pod adresem weteranów.

— Wtedy to się udało. Ktoś powie — szczęśliwym zbiegiem politycznych okoliczności. Na pewno polityczne okoliczności sprzyjały w tamtym momencie temu, co udało się uzyskać, ale to przede wszystkim wielka zasługa niezłomności, bohaterstwa i krwi tamtego pokolenia — mówił. — Ta niezłomność została przekazana dalej, kolejnemu pokoleniu ich dzieci — to państwo tym pokoleniem jesteście — dodał do zgromadzonych.

RadioZET.pl/PAP/MP