Szczerski zapowiada. Prezydent wygłosi „mocne i ważne wystąpienie”

Redakcja
31.12.2017 10:32
Szczerski zapowiada. Prezydent wygłosi „mocne i ważne wystąpienie”
fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosi ważne programowe wystąpienie dotyczące polityki zagranicznej – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent przedstawi m.in. swoją opinie na temat pozycji Polski w UE oraz aktywności Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zagłosuj

Jak oceniasz prezydenturę Andrzeja Dudy?

Liczba głosów:

Prezydencki minister zapowiedział też, że głównymi aspektami aktywności Andrzeja Dudy na forum międzynarodowym w 2018 roku będzie działalność Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, dyplomacja gospodarcza, kwestie bezpieczeństwa, a także spotkania z Polonią w ramach obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

- Rok dyplomatyczny prezydenta rozpocznie się 11 stycznia od spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP.

Jak dodał, prezydent wygłosi wtedy „mocne i ważne wystąpienie” na temat programu swej aktywności zagranicznej w 2018 roku, a także przedstawi swoją opinię na temat miejsca Polski w UE oraz planów polskiej aktywności w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Kwestie działań prezydenta Andrzeja Dudy na forum Unii Europejskiej rozstrzygnięte będę we współpracy z premierem Mateuszem Morawieckim – powiedział Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że w 2018 r. aktywność Andrzeja Dudy w zakresie polityki zagranicznej będzie się koncentrowała wokół kilku głównych kwestii. Pierwszą z nich będzie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak mówił, prezydent planuje trzykrotnie wystąpić na forum ONZ.

Zobacz także

- Pierwszy raz już w styczniu na inauguracji naszego członkostwa, następnie w maju podczas polskiej prezydencji prezydent będzie prowadził obrady Rady Bezpieczeństwa. Polska przedstawi wtedy temat, którym Rada zajmie się z naszej inicjatywy – powiedział Szczerski. Trzeci raz prezydent wystąpi na forum ONZ we wrześniu podczas Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Wystąpienia te, mówił Szczerski, będą koncentrowały się wokół znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie; prezydent będzie mówił też o naruszeniach tego prawa, które przynoszą konflikty, a także zaproponuje szerokie rozumienie bezpieczeństwa międzynarodowego, uwzględniające kwestie energetyczne, żywnościowe i klimatyczne.

RadioZET.pl/PAP/DG