Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Andrzej Duda wygłosił orędzie w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

05.12.2017 15:27
xxx wiadomosci

W dniu rocznicy 150. urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda wygłosił w Sejmie uroczyste orędzie.

Andrzej Duda wygłosił orędzie w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego fot. Archiwum RadioZET.pl
Zagłosuj

Uważasz, że Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

Andrzej Duda oddał hołd Marszałkowi Piłsudskiemu z sejmowej mównicy. Dał też rządowi drogowskaz, za którym powinni podążać, kierując polską polityką:

Inaugurujemy dzisiaj obchody wielkiego święta wolności; chciałbym, aby jubileusz stulecia odzyskania niepodległości był ważnym momentem z punktu widzenia naszej drogi ku nowym czasom. Nadeszła pora, aby istotą naszego życia publicznego przestało być nieustanne, wyniszczające starcie wrogich plemion; czas na rzeczową debatę w gronie rodaków - mówił prezydent.

Wiara w siebie ponad wszystko

"Jubileusz stulecia odzyskania niepodległości to czas ostatecznego odrzucenia niewiary we własną wartość; dosyć poczucia zależności; wmawiania, że nie stać nas na suwerennie określane cele; nie tak powinno się kierować polskim sprawami" - wyjaśniał z sejmowej mównicy.

Andrzej Duda podkreślił też, że po stu latach od odzyskania niepodległości o narodzinach, rozwoju i końcu II Rzeczypospolitej dyskutujemy dziś spokojniej, z większą dozą obiektywizmu. Dzięki temu – jak dodał prezydent – możemy pełniej korzystać z doświadczeń Polaków z tamtego okresu.

"Uczmy się na sukcesach"

"Uczymy się na ich sukcesach. Podziwiamy ich wielką wizję, ich rozmach, ofiarność i odwagę, ale także analizujemy ich porażki, analizujemy niedostatki i wszystkie stracone szanse" – mówił Andrzej Duda.

Obejrzyj galerię ze spotkania z harcerzami:

RadioZET.pl/PAP/strz

Oceń