Zamknij

Andrzej Duda: powinniśmy prowadzić twardą, zdecydowaną politykę historyczną

Redakcja
30.04.2017 21:10
Andrzej Duda: powinniśmy prowadzić twardą, zdecydowaną politykę historyczną
fot. PAP

Andrzej Duda udzielił wywiadu w TVP Historia, gdzie podkreślił, ze Polska powinna prowadzić twardą politykę historyczną wzorując się na Lechu Kaczyńskim. Polskiemu społeczeństwu „wciskano pedagogikę wstydu” w latach 90, twierdzi prezydent RP.

Zagłosuj

Zgadzasz się z Andrzejem Dudą?

Liczba głosów:

W wywiadzie prezydent pozytywnie odnosił się do naszej historii – Mamy z czego być dumni i powinniśmy być dumni, to inni mają się czego wstydzić – dodając, że w latach 90 wmawiano Polakom, że mają się wstydzić za swój kraj. – Były momenty gdzie trzeba skłonić głowę, ale to były momenty; w całym wielkim procesie historii to były tylko momenty – podkreślał Duda.

Lech Kaczyński wzorem

Zdaniem prezydenta tylko w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego była prowadzona odpowiednia polityka historyczna w Polsce. – Przykro mi to powiedzieć, ale takie są fakty. Bo jeżeli porównamy politykę historyczną, która była realizowana przez pozostałych prezydentów w historii Polski po 1989 roku i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to trzeba powiedzieć, że pod tym względem był absolutnym ewenementem – mówił w wywiadzie.

Zobacz także

Pedagogika wstydu w latach 90.

Prezydent odniósł się również do aktualnej „mody na patriotyzm”. Zdaniem Andrzeja Dudy jest ona wynikiem tego, że w latach 90. „wciskano nam pedagogikę wstydu”. – To, że dzisiaj młodzież wychodzi i że jest dumna ze swojego pochodzenia (...), że mówi w polskim języku, że ma tę wielką, polską historię, to jest wspaniałe zjawisko i cieszę się, że w ten sposób zaprzeczamy tamtemu, co wtedy było realizowane, nie wiem po co. Po to, żeby łatwiej było nad nami zapanować w ramach jakichś wielkich organizmów międzynarodowych, żebyśmy byli pokorniejsi w ramach UE? Nie wiem, po co to robiono, ale fakt jest taki, że robiono" - mówił prezydent.

 

RadioZET.pl/PAP/strz