Zamknij

Duda w sportowej koszulce i butach. Uczcił pamięć oficera BOR [FOTO]

Redakcja
14.04.2018 17:12
Andrzej Duda
fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Andrzej Duda wziął udział w biegu "Urodziny Janosika" w Warszawie. To coroczna impreza organizowana przez bliskich i przyjaciół Pawła Janeczka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Postawa prezydenta zachwyciła znaną dziennikarkę Joanne Racewicz - prywatnie żonę oficera Biura Ochrony Rządu. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Paweł Janeczek - pseud.Janosik - był szefem ochrony prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Ponieważ Paweł Janeczek był stałym uczestnikiem Maratonów Warszawskich, jego bliscy i przyjaciele - aby oddać hołd koledze – co roku organizują bieg ''Urodziny Janosika'' - przekazała Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na stronie prezydent.pl.

W tym roku na starcie stanął prezydent Andrzej Duda, który uczcił w ten sposób pamięć tragicznie zmarłego funkcjonariusza. Zachowanie prezydenta oczarowało Joannę Racewicz, która zamieściła na Instagramie wzruszający wpis. 

Tuż po rocznicy śmierci, krótko przed urodzinami. Na starcie z numerem „1” Prezydent Andrzej Duda. Zaskoczył mnie Pan, Panie Prezydencie. Tym, że Pan był, pobiegł, a po wszystkim tak ciepło mówił o Pawle i cierpliwie pozował do zdjęć. Mówię jako żona, nie jako dziennikarka: od dziś wiem, że wśród polityków, których znam i którzy obojętnie mijali mnie i mojego Syna na Powązkach jest Pan być może jedynym człowiekiem, któremu naprawdę chodzi o pamięć. Pamięć o Kapitanie Janosiku z BOR-u, który kochał życie, swoją pracę i wcale nie miał być na pokładzie tego koszmarnego samolotu - napisała znana dziennikarka. 

"Urodziny Janosika" to pierwszy z cyklu pięciu biegów w ramach tegorocznego 40. PZU Maratonu Warszawskiego. Nazwa biegu nawiązuje do rocznicy urodzin Janeczka, która przypada na 16 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP/Instagram/DG

Damskie śniegowce - które wybrać?