Zamknij

Andrzej Duda powołał nową instytucję. Jej szefem został Krzysztof Szczerski

PAP
15.04.2021 14:45
Andrzej Duda i Krzysztof Szczerski
fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. Szefem Biura został Krzysztof Szczerski. - Mam nadzieję, że Biuro w sposób większy niż do tej pory pozwoli realizować działania prezydenta RP w zakresie polityki międzynarodowej - powiedział Andrzej Duda.

Krzysztof Szczerski został szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość inauguracji Biura rozpoczęła się w południe w Pałacu Prezydenckim. Prezydencki minister został również przewodniczącym powołanego Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że powołanie Biura "w sposób znacznie większy niż do tej pory ukaże i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania prezydenta RP, jakim - obok kwestii bezpieczeństwa państwa i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi - jest zagadnienie polityki międzynarodowej".

Andrzej Duda zainaugurował działalność Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP

Prezydent zaznaczył, że "konstytucja jasno stanowi", że polską politykę zagraniczną prowadzi i sprawuje w zakresie ogólnym Rada Ministrów. - Stąd też cieszę się ogromnie, że jest dziś obecny z nami minister spraw zagranicznych pan profesor Zbigniew Rau - dodał.

- Ale również chcę bardzo mocno podkreślić, że prezydent ma także i swoją rolę w zakresie jej realizacji jako reprezentant kraju na zewnątrz i najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej - zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent wskazał, że jego decyzja wynika z analizy, że potrzebne jest powołanie Biura w takim kształcie, "o szczególnie wzmocnionej strukturze i kompetencjach".

- Przyjęliśmy taki niepisany podział ról z Radą Ministrów - początkowo z panią premier Beatą Szydło, później z panem premierem Morawieckim - [...] że w głównej mierze tymi sprawami europejskimi, [...] zajmuje się premier, natomiast kwestie związane z Sojuszem Północnoatlantyckim i naszą obecnością w ONZ to ta domena, w której w przeważającej mierze działa prezydent - powiedział Andrzej Duda. - Rzeczywiście w tym zakresie funkcjonowaliśmy bardzo dobrze - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP