Zamknij

Duda zapowiada referendum ws. zmian w konstytucji: Wierzę, że jeszcze w tym roku

Redakcja
16.04.2018 18:17
Andrzej Duda
fot. PAP

Wierzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Szamotuł (woj. wielkopolskie). Opowiedział się jednocześnie za przygotowaniem nowej ustawy zasadniczej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz pomysł zmiany konstytucji?

Liczba głosów:

Prezydent podkreślił, że Polska potrzebuje "dobrej konstytucji". - Wierzę w to, że taka konstytucja powstanie i mam nadzieję, że będzie to konstytucja taka, jakiej państwo będziecie chcieli i że odpowiecie państwo na to, jakiej konstytucji chcecie, jeszcze w tym roku - w roku 2018 w referendum, które będzie wskazywało kierunki w jakim powinna iść polska konstytucja, czy to zmiany do polskiej konstytucji, czy to nowa konstytucja - mówił Andrzej Duda, zwracając się do uczestników spotkania.

Nowa konstytucja RP

Zdaniem prezydenta powstać powinna nowa konstytucja.

Andrzej Duda przekonywał, że ustawa zasadnicza powinna zostać w wielu elementach uzupełniona, wzmocniona i zmieniona. - Trzeba odpowiedzieć na co najmniej kilka pytań dotyczących polskiej przyszłości ustrojowej - wskazywał prezydent.

Zaapelował do mieszkańców Szamotuł, by wzięli udział w referendum konstytucyjnym oraz by namawiali do tego swoje rodziny, znajomych i przyjaciół. - To jest ważne, żeby wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za Polskę i wskazać te kierunki, żeby potem twórców konstytucji móc z tego rozliczyć - czy ona idzie w takich kierunkach, jakich oczekiwali obywatele - zaznaczył Andrzej Duda.

Zobacz także

3 maja ub.r. Andrzej Duda ogłosił swoją inicjatywę referendum w sprawie zmian w konstytucji. Mówił, że chce, by odbyło się ono w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r., albo trwało dwa dni - 10 i 11 listopada.

W maju ub. roku również prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że w konstytucji konieczne są zmiany. W poniedziałek zaprezentowane zostały w Warszawie wyniki Ankiety Konstytucyjnej 2017. To dokument, w którym na kilkanaście szczegółowych pytań dotyczących zmian w konstytucji, odpowiadali - zaproszeni przez PiS - eksperci. Ankieta dotyczyła czterech głównych zagadnień: zasad konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów. 

RadioZET.pl/PAP/DG