Zamknij

Onet: Będzie prezydenckie weto. W PiS już wiedzą

Redakcja
15.08.2018 09:42
Andrzej Duda
fot. PAP

W czwartek Andrzej Duda ogłosi swoją decyzję o zawetowaniu zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego - dowiedział się Onet. Decyzja prezydenta została przekazana kierownictwu PiS. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według nowelizacji  Kodeks u wyborczego dotyczącego ordynacji do Parlamentu Europejskiego, każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. 

Zdaniem Andrzeja Dudy, zmiany zaproponowane przez  PiS realnie podniosą próg wyborczy do Parlamentu Europejskiego do poziomu co najmniej 11-12 procent. - Decyzja ta została już przekazana kierownictwu Prawa i Sprawiedliwości oraz prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – podaje Onet. 

Duda zawetuje zmiany w ordynacji wyborczej

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta z sygnatariuszami listu zawierającego  apel o zawetowanie nowelizacji  Kodeks u wyborczego dotyczącej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Z takim apelem wystąpili do Andrzeja Dudy przedstawiciele: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński. Argumentowali w liście do głowy państwa, że nowela "zabetonuje scenę polityczną".

Zobacz także

W ubiegłotygodniowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Andrzej Duda powiedział m.in., że ma ogromne wątpliwości, czy zmiany zawarte w znowelizowanej ordynacji do PE powinny być częścią polskiego systemu prawnego. Wskazał w tym kontekście m.in. na obawy dotyczące podniesienia realnego progu wyborczego do PE do poziomu co najmniej 11, 12 procent.

Prezydent podkreślił, że nie widzi potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do PE. Jak dodał, mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji.

RadioZET.pl/Onet/DG