Zamknij

Nie żyje twórca „Rancza”. Andrzej Grembowicz miał 60 lat

Redakcja
19.11.2018 14:17
Nie żyje twórca „Rancza”. Andrzej Grembowicz miał 60 lat
fot. Jan Bogacz/TVP/East News. Andrzej Grembowicz - z lewej.

Andrzej Grembowicz nie żyje. Twórca scenariuszy popularnych seriali, m.in. „Ekstradycji” i „Rancza”, zmarł w wieku 60 lat. Czytelnicy znali go też pod pseudonimem literackim Robert Brutter.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O śmierci Grembowicza poinformowała w mediach społecznościowych Ilona Łepkowska, nazywając jego śmierć „wielką stratą”. Wspominała jego zawodowy kunszt, pracowitość i skromność.

Andrzej Grembowicz nie żyje. Kim był? 

Scenarzysta i pisarz odszedł w niedzielę po długiej chorobie. Andrzej Grembowicz tworzył scenariusze do licznych polskich seriali, z których największym sukcesem okazała się „Ekstradycja”. Pozostałe produkcje telewizyjne, do których pisał scenariusze, to m.in.: „Rodzina zastępcza”, „Dziewczyny ze Lwowa” i „Ranczo”. Na potrzeby ostatniego z wymienionych stworzył również kilka piosenek.

Współtworzył także filmy: „Nocne graffiti” Macieja Dutkiewicza z Markiem Kondratem, „Fuks” również w reżyserii Dutkiewicza, z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Krukówną, „Wtorek” Witolda Adamka z Pawłem Kukizem i Kingą Preis czy „Wszystko będzie dobrze” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, z Robertem Więckiewiczem.

Zobacz także

Pod pseudonimem Robert Brutter pisał utwory literackie: „Spadek na życzenie”, „Parszywy dublet”, „Nie opłaca się bić Maxa”. W 1992 roku, za książkę sensacyjną „Rekontra”, zdobył I nagrodę w konkursie im. Alistaira MacLaina. Współtworzył też sztuki teatralne, m.in. „Myszki”, „Matkę chrzestną”, „Impuls” (wszystkie trzy we współpracy z Maciejem Dutkiewiczem) oraz „Bal”.

RadioZET.pl/PAP/DG