Zamknij

Spełnia się przepowiednia Andrzeja Leppera? Oto, co mówił w 2007 roku o planach Kaczyńskiego

Redakcja
24.07.2017 08:27
Spełnia się przepowiednia Andrzeja Leppera? Oto, co mówił w 2007 roku o planach Kaczyńskiego
fot. MACIEJ NABRDALIK/ East News

Reforma sądownictwa realizowana przez Prawo i Sprawiedliwość to kontynuacja wizji z 2005 roku, kiedy to partia Jarosława Kaczyńskiego po raz pierwszy objęła władzę w Polsce? Mogą potwierdzać to słowa Andrzeja Leppera, który w 2007 roku udzielił wywiadu Jackowi Żakowskiemu. 

Były lider Samoobrony, który w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełnił funkcję wicepremiera, w wywiadzie dla portalu ''Polityka'' w 2007 roku zdradził kulisy współpracy z prezesem PiS. Lepper wspominał wówczas, że celem Kaczyńskiego jest całkowite podporządkowanie sobie sądownictwa. 

Protesty w całej Polsce. Czy Andrzej Duda powinien zawetować ustawę o Sądzie Najwyższym? Weź udział w dyskusji. Nagraj swoje wideo i powiedz co myślisz!

- On sobie zaplanował Polskę swoich marzeń. I się przed niczym nie cofnie, żeby się te marzenia spełniły. Główne marzenie jest jedno - żeby wszystko zostało podporządkowane jego wizji. Za wszelką cenę. Wyjdzie to, co chcieli zrobić z Trybunałem Konstytucyjnym. Kontrola nad Trybunałem to jest wielkie marzenie Jarosława - mówił Jackowi Żakowskiemu przewodniczący Samoobrony. 

Zobacz także

– Czyli będzie miał takie składy orzekające, jakie mu będą na rękę. Bo prezes Trybunału ustala skład sądzący. Ich prezes już dopilnuje, żeby w ważnych sprawach orzekali sędziowie, którzy nie zawiodą PiS. O to idzie gra teraz. Dyspozycyjny Sejm, dyspozycyjny Senat, dyspozycyjni sędziowie, swój prezydent, swoje służby i media. Celem jest pełnia władzy. Sam mi mówił, że do Trybunału da takich ludzi, którzy nie zawiodą – dodał. 

Lepper ujawnił także, jak ma wyglądać Polska marzeń Kaczyńskiego. - To ma być taka Polska, w której kto jest dla niego niewygodny, ten jest odstrzelony. Kiedyś mówił nam o liście dziennikarzy, którzy go krytykują i których trzeba odstrzelić. My naprawiamy Polskę, a oni nas krytykują - mówił. 

RadioZET.pl/DG

C