Zamknij

Andrzej Rozpłochowski walczy o życie. Legenda "Solidarności" zakażona koronawirusem

30.11.2021 17:19
Andrzej Rozpłochowski
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w okresie PRL i legenda śląskiej "Solidarności" walczy o życie po zakażeniu koronawirusem. 71-latek nie jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – podał "Dziennik Zachodni". 

Andrzej Rozpłochowski z powodu zakażenia koronawirusem trafił do katowickiego szpitala MSWiA w zeszły wtorek (23 listopada) – poinformował "Dziennik Zachodni". Stan zdrowia legendy śląskiej "Solidarności" jest określany jako bardzo poważny. 71-latek leży pod respiratorem. 

– Andrzej w niedzielę wrócił z sanatorium, źle się czuł, miał problemy z oddychaniem. Początkowo lekarze określali jego stan jako stabilny. Jego stan znacznie się pogorszył. Andrzej jest pod aparaturą, płuca w ok. 80 proc. nie działają – powiedział Przemysław Miśkiewicz, przyjaciel Rozpłochowskiego. 

Kim jest Andrzej Rozpłochowski? 

Andrzej Rozpłochowski w trakcie strajków w 1980 roku stanął na czele protestu w Hucie Katowice. Następnie kierował śląskimi organami powstającej "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Rok później oskarżono go o działania antypaństwowe.

W 1988 roku wyemigrował do USA, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. W 2010 powrócił do Polski i bez powodzenia kandydował z ramienia PiS do sejmiku śląskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku był kandydatem Solidarnej Polski. W 2015 roku  Andrzej Duda odznaczył Rozpłochowskiego Krzyżem Wolności i Solidarności. Dwa lata później nadał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni

C