Zamknij

Sobecka pisze do premiera. O przeniesieniu urzędów ze stolicy do… Torunia

Redakcja
04.01.2019 11:28
Sobecka pisze do premiera. O przeniesieniu urzędów ze stolicy do… Torunia
fot. Piotr Molecki/East News

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Sobecka w swoim liście do premiera prosi, aby w ramach deglomeracji – zapowiadanej już w połowie grudnia na konwencji PiS przez Jarosława Gowina – niektóre urzędy państwowe przenieść do… Torunia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nie chodzi jednak o urzędy państwowe najwyższego szczebla. Dokładny plan deglomeracji, zakładający umiejscowienie ważnych instytucji poza stolicą kraju, ma zostać przedstawiony przez wicepremiera Gowina na kongresie jego partii Porozumienie, 13 stycznia.

Zwracam się z prośbą o uwzględnienie Torunia w tym projekcie”

W związku z tym posłanka Sobecka postanowiła wystosować list do szefa rządu Mateusza Morawieckiego z prośbą o to, by w owych planach uwzględniono Toruń.

Zobacz także

„W związku z informacjami na temat planu deglomeracji czyli przenoszenia urzędów i ważnych instytucji poza Warszawę, zwracam się z prośbą o uwzględnienie Torunia w tym projekcie. Deglomeracja może powstrzymać migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast, takich jak Chełm, Kielce, Jelenia Góra czy Toruń – napisała Sobecka.

Zobacz także

Według posłanki obecnie Toruń jest miejscem wielu ważnych instytucji i urzędów. Jednak miasto to również kojarzy się z Wyższą Szkołą Kultury Medialnej i Społecznej w Toruniu oraz rozgłośnią Radia Maryja i Telewizji Trwam, należących do Tadeusza Rydzyka.

„Posiada także wielu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników”

Zdaniem Sobeckiej „uwzględnienie Torunia w programie deglomeracyjnym byłoby korzystne nie tylko dla miasta i regionu kujawsko-pomorskiego, ale i dla zlokalizowanych tu urzędów centralnych oraz ich klientów”.

Zobacz także

„Toruń jako miasto uniwersyteckie z zapleczem w postaci kilku uczelni wyższych, ceniony ośrodek w takich dziedzinach jak prawo, astronomia, zabytkoznawstwo i konserwatorstwo, wojskowość, oraz wiele innych, ma wszelkie dane aby stać się siedzibą jednego z urzędów centralnych. Posiada także wielu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, którzy mogą zasilić kadry tych instytucji” – podkreśla polityk.

RadioZET/natemat.pl/JZ