Antoni Libera laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Redakcja
19.05.2018 17:17
Antoni Libera
fot. PAP

Antoni Libera został tegorocznym laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Laureat dba o Polskę poprzez kulturę; zawsze stawał po stronie dobra – mówił premier Mateusz Morawiecki, który wręczał nagrodę.

 

Antoni Libera laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Nagroda corocznie jest przyznawana twórcom kultury z okazji kolejnych edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.

Wręczając nagrodę premier podkreślił, że Antoni Libera, podobnie jak patron nagrody prezydent Lech Kaczyński hołduje zasadzie, że warto płynąć pod prąd zamiast z prądem, szczególnie gdy chcemy budować fundamenty silnej Polski. „Antoni Libera dba o Polskę poprzez kulturę, dba o Polskę poprzez to, że nie ulega modom (...) poprawności politycznej" – dodał premier.

Zdaniem Morawieckiego, laureat zawsze - tak, jak patron nagrody - stawał „po stronie dobra, sprawiedliwości i solidarności". „Chcemy podziękować mu za to, że był drogowskazem" – zaznaczył premier.

Antoni Libera to prozaik, eseista, tłumacz, reżyser teatralny. Jest znawcą twórczości Samuela Becketta, przez samego pisarza nazywany jego ambasadorem w Europie Wschodniej. Przetłumaczył wszystkie sztuki teatralne Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów, wierszy. Spod jego ręki wyszły także przekłady Szekspirowskiego „Makbeta", „Salome" Oscara Wilde'a, tragedii Sofoklesa, poezji Hoelderlina. Tłumaczył także libretta operowe, m.in. „Czarną maskę" i „Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego.

RadioZET.pl/SI/PAP