Zamknij

Szef MON: Patriot za nie więcej niż 30 mld zł

Redakcja
31.03.2017 12:23

Zakładamy, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie obejmujące system obrony powietrznej Patriot - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz.

Szef MON: Patriot za nie więcej niż 30 mld zł
fot. PAP

Minister powiedział, że został zakończony bardzo ważny etap rozmów związanych z pozyskiwaniem systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, któremu wojsko nadało kryptonim Wisła, a który ma zagwarantować Polsce bezpieczeństwo.

- Liczymy na to, że od momentu przekazania tego zapytania ofertowego, które po zaktualizowaniu zawiera nasze bieżące warunki, po zakończeniu rozmów na ten temat, czyli mniej więcej w końcu tego roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu antyrakietowego Patriot, jeżeli oczywiście wszystkie warunki zostaną dotrzymane i jeżeli oczywiście będą one zgodne z tym zapytaniem ofertowym, jakie składamy - powiedział szef MON.

Wśród podstawowych warunków zapytania ofertowego (ang. Letter of Request, LoR) Macierewicz wymienił uzyskanie przez Polskę sieciocentrycznego systemu dowodzenia IBCS już od pierwszego zamówionego zestawu Patriot. "Ta rzecz została rozstrzygnięta po długich rozmowach" - dodał.

- Letter of Request zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie - podkreślił Macierewicz. Dodał, że założenie jest także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy, a radar dookólny będzie dostarczony począwszy od trzeciej zamówionej baterii. Zamówienie obejmuje osiem baterii, pierwsze dwie mają zostać z czasem zmodernizowane.

Jakie szanse na dotrzymanie obietnic?

Eksperci są nieco sceptyczni, bo Polska w negocjacjach z Amerykanami, które w tej sprawie wciąż trwają, ma spore wymagania. Podkreślił to zresztą dzisiaj Antoni Macierewicz, mówiąc, że wartość kontraktu i jego finalizacja będzie w dużej mierze zależała od offsetu. A system, który chce kupić Polska, fizycznie jeszcze nie istnieje i dopiero zostanie przetestowany przez amerykańską i polską armię. Macierewicz podkreśla jednak, że jak najszybszy zakup systemu jest dla Polski bardzo ważny, bo zagrożenie ze strony wschodniej narasta, o czym świadczy chociażby ostatni atak na polską placówkę w Łucku na Ukrainie. 

RadioZET.pl/PAP/KM