Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Antoni Macierewicz zabiera głos po dymisji. Mówi, co zablokowało rozwój armii

17.01.2018 10:42
xxx wiadomosci

Polska jest w bardzo dobrej sytuacji, najlepszej od lat 30. XX w. Jeśli tego czasu dobrze nie wykorzystamy, będziemy musieli tłumaczyć naszym dzieciom, dlaczego zmarnowaliśmy tę szansę - mówi były szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz w wywiadzie dla środowej "Gazety Polskiej", przywołanym we wtorek na łamach "Gazety Polskiej Codziennie", zapytany został, czy Polska jest w najlepszej sytuacji geopolitycznej od 70 lat. "Oczywiście, że tak" - ocenił.

Jego zdaniem „ta koniunktura geopolityczna powstała dzięki realizacji idei polskiego ruchu niepodległościowego”. „Tego kursu nie należy hamować. Nie możemy się poddać szantażowi ze strony Unii Europejskiej i Rosji, lecz odwrotnie, musimy wykorzystać ten moment. Trzeba pamiętać, że ten dobry czas może minąć.” - podkreślił były szef MON.

Na pytanie, czy tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona, a „winni ukarani”, Macierewicz odparł: „Tak, jestem przekonany, że tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona”.  „Raport techniczny będzie znany wiosną. Jeżeli chodzi o stronę prawną, to zależy od prokuratury. Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przekazała do prokuratury wiele zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, które zostały zidentyfikowane podczas prac komisji.” - dodał.

Macierewicz był też pytany o blokadę nominacji generalskich. - To nigdy nie powinno mieć miejsca. To zablokowało rozwój armii - mówił. Były szef MON odniósł się też do sprawy dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN gen. Kraszewskiego. - Dostęp do informacji niejawnych został odebrany generałowi „na podstawie bardzo szczegółowego badania” - wyjaśnił. Dodał, że istniał „ogromny polityczny nacisk”, by od badań odstąpić. 

RadioZET.pl/PAP, Onet/KM

Oceń