Zamknij

Antoni Macierewicz zabiera głos po dymisji. Mówi, co zablokowało rozwój armii

Redakcja
17.01.2018 10:42
Antoni Macierewicz zabiera głos po dymisji. Mówi, co zablokowało rozwój armii
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Polska jest w bardzo dobrej sytuacji, najlepszej od lat 30. XX w. Jeśli tego czasu dobrze nie wykorzystamy, będziemy musieli tłumaczyć naszym dzieciom, dlaczego zmarnowaliśmy tę szansę - mówi były szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z „Gazetą Polską”.

Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz w wywiadzie dla środowej "Gazety Polskiej", przywołanym we wtorek na łamach "Gazety Polskiej Codziennie", zapytany został, czy Polska jest w najlepszej sytuacji geopolitycznej od 70 lat. "Oczywiście, że tak" - ocenił.

Zobacz także

Jego zdaniem „ta koniunktura geopolityczna powstała dzięki realizacji idei polskiego ruchu niepodległościowego”. „Tego kursu nie należy hamować. Nie możemy się poddać szantażowi ze strony Unii Europejskiej i Rosji, lecz odwrotnie, musimy wykorzystać ten moment. Trzeba pamiętać, że ten dobry czas może minąć.” - podkreślił były szef MON.

Na pytanie, czy tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona, a „winni ukarani”, Macierewicz odparł: „Tak, jestem przekonany, że tragedia smoleńska zostanie wyjaśniona”.  „Raport techniczny będzie znany wiosną. Jeżeli chodzi o stronę prawną, to zależy od prokuratury. Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przekazała do prokuratury wiele zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw, które zostały zidentyfikowane podczas prac komisji.” - dodał.

Macierewicz był też pytany o blokadę nominacji generalskich. - To nigdy nie powinno mieć miejsca. To zablokowało rozwój armii - mówił. Były szef MON odniósł się też do sprawy dyrektora departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN gen. Kraszewskiego. - Dostęp do informacji niejawnych został odebrany generałowi „na podstawie bardzo szczegółowego badania” - wyjaśnił. Dodał, że istniał „ogromny polityczny nacisk”, by od badań odstąpić. 

RadioZET.pl/PAP, Onet/KM