Zamknij

Macierewicz: polska armia w ciągu 10 lat uzyska zdolność powstrzymania każdego przeciwnika

Redakcja
22.10.2017 21:13
Macierewicz: polska armia w ciągu 10 lat uzyska zdolność powstrzymania każdego przeciwnika
fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Na skutek nowego finansowania, nowej liczebności armii polskiej, nowego kształtu armii polskiej i nowego kształtu modernizacji armia polska w ciągu 10 lat uzyska zdolność powstrzymania każdego przeciwnika - ocenił szef MON Antoni Macierewicz.

Zagłosuj

Czy zgadzasz się ze słowami Antoniego Macierewicza?

Liczba głosów:

W niedzielę, na dzień przed podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Telewizji Republika mówił o wyzwaniach stojących przed polską armią. Podkreślił, że do roku 2030 wielkość finansowania armii wzrośnie do 2,5 proc. PKB. Zaznaczył również, że dzięki podpisaniu nowelizacji ustawy możliwa będzie realizacja trzech najważniejszych dla wojska programów.

Szef resortu obrony pytany o zwiększenie finansowania polskiej armii przypomniał, że Polska jest jednym z pięciu krajów członkowskich NATO, który przekazuje 2 proc. PKB na wydatki związane z obronnością.

- Oczywiście mówimy o PKB liczonym w stosunku do tegorocznego, bieżącego PKB, a nie tak jak to było w ustawie z 2001 r. - do poprzedniego PKB. Różnice są czasami kilkumiliardowe, w związku z tym opozycja często próbuje mówić, że to ona wprowadziła tę zasadę, zapominając że oznacza to zabranie wojsku kilku miliardów złotych i zabranie naszego bezpieczeństwa - powiedział Macierewicz.

Podziękowania dla Andrzeja Dudy 

Jak zaznaczył dalsze zwiększenie wysokości finansowania będzie możliwe dzięki nowelizacji ustawy, która zostanie podpisana przez prezydenta w poniedziałek

- Jestem wdzięczny panu prezydentowi, bo naprawdę jest to ustawa, która zmienia sytuację Wojska Polskiego i (...) naszego bezpieczeństwa - mówił Antoni Macierewicz. Podkreślił także, że "nie byłoby tej ustawy, nie byłoby tej decyzji, nie byłoby nowego statusu i nowej sytuacji wojska polskiego, gdyby nie decyzja Polaków, gdyby nie decyzja narodu z jesieni 2015 roku".

Minister pytany o zwiększenie finansowania armii do 3 proc. PKB odpowiedział, że "jest to szansa, która być może się pojawi, jeżeli polepszy się zasadniczo rozwój polskiej gospodarki". Zapowiedział jednak stopniowe zwiększanie finansowania do 2,5 proc. PKB w roku 2030. "Zwiększenie finansowania do poziomu 3 proc. PKB to kwestia zapewne dopiero po roku 2030, nie wcześniej" - dodał.

Zobacz także

Szef resortu zapewnił także, że "na skutek nowego finansowania, na skutek nowej liczebności armii polskiej, nowego kształtu armii polskiej i nowego kształtu modernizacji, armia polska w ciągu dziesięciu lat uzyska zdolność powstrzymania każdego przeciwnika".

Przypomniał również o trzech najważniejszych zadaniach, które będą realizowane dzięki wspomnianej ustawie. To m.in. program obrony przeciwrakietowej "Wisła". Umowa offsetowa z firma Raytheon według zapewnień ministra ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. "Liczymy na to, że baterie (Patriot - PAP) będą dostarczone w roku 2019" - powiedział.

Minister mówił także o tym, że w 2019 roku powinny zostać dostarczone do Polski pierwsze dywizjony rakiet średniego zasięgu Homar. Jak dodał "negocjacje w tej sprawie trwają z firmą Lockheed Martin".

RadioZET.pl/PAP/DG