Zamknij

Szef MON o Kiszczaku i Jaruzelskim: Ci ludzie powinni odejść z historii polskiej armii

Redakcja
03.07.2017 22:31
Szef MON o Kiszczaku i Jaruzelskim: Ci ludzie powinni odejść z historii polskiej armii
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Ustawa, która ma stworzyć możliwości prawne pozbawienia stopni wojskowych m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka powinna wejść w życie jeszcze w tym roku - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz.

- Ci ludzie powinni odejść z historii polskiej armii już dawno temu. (…) Jest niesłychanie istotne przywrócenie armii prawdziwej historii walki o niepodległość, historii Armii Krajowej, historii Żołnierzy Niezłomnych. To linia, która ma kształtować świadomość polskiej armii i polską świadomość narodową, bo ona oddaje dążenie do niepodległości, które tak wspaniale się materializuje, teraz m.in. poprzez wizytę pana prezydenta USA Donalda Trupa – powiedział minister pytany o prace nad projektem.

- Ta ustawa powinna wejść w życie jeszcze w 2017 r., a rychło później powinny w Polsce znaleźć się rakiety Patriot – dodał szef MON.

''Nigdy się tym ludziom nie należały''

Projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony trafił w grudniu do uzgodnień wewnątrzresortowych. W poniedziałek Telewizja Republika podała, że jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W informacji na stronie BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podano, że w projekcie przewiduje się możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego – również pośmiertnie – osoby, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.

Zobacz także

W myśl projektu decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby Prezydent RP w odniesieniu do generałów i admirałów lub Minister Obrony Narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie – jak podano - założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

"Projektowana ustawa ma na celu stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka" - wskazano na stronie, w rubryce dotyczącej przyczyn wprowadzanych zmian. Jak zaznaczono, "wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa".

Szef MON zapowiadał w przeszłości taką inicjatywę legislacyjną. Mówił o tym m.in. 13 grudnia ub.r. - Nie mówimy o degradacji, mówimy o odebraniu, pozbawieniu stopni, dlatego, że nigdy się tym ludziom nie należały – mówił wówczas.

RadioZET.pl/PAP/DG