Zamknij

„Ani lekarz, ani naukowiec”. Antyszczepionkowcy o swoich autorytetach

Redakcja
08.10.2018 12:47
„Ani lekarz, ani naukowiec”.  Antyszczepionkowcy o swoich autorytetach
fot. ravipat/Shutterstock

„Jak chcemy z siebie zrobić oszołomów, to tak ale zapraszanie takich osób na poważne debaty to samobójstwo” – takie komentarze pojawiły się na facebook’owej grupie „STOP NOP – powikłania poszczepienne i prawo”. Użytkownicy forum i zwolennicy zniesienia przymusowych szczepień w ten sposób wypowiedzieli się o postaciach takich jak doktor Jerzy Zięba, Hubert Czerniak, Maria Majewska czy Jerzy Jaśkowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Warto dodać, że wymienione wyżej osoby to czołowi przedstawiciele społeczności antyszczepionkowych, wielokrotnie nawołujący do zniesienia obowiązkowych szczepień oraz rozpowszechniający informacje o ich rzekomej szkodliwości dla ludzkiego zdrowia.

Zobacz także

Na paradoksalne podejście zwolenników stop-nop do ich własnych autorytetów zwrócił uwagę Dawid Ciemięga – lekarz pediatra ze Szpitala Miejskiego w Tychach i najpopularniejszy pediatra roku w plebiscycie „Hipokrates 2017”. Specjalista od lat atakowany jest przez środowiska antyszczepionkowe. Na swoim profilu facebook’owym umieścił zdjęcia konwersacji, która rozegrała się w komentarzach na grupie.

Jedna z użytkowniczek zadała pytanie, który z lekarzy popierających zniesienie obowiązku szczepień powinien wziąć udział w debacie sejmowej. Padły propozycje zaproszenia takich osób jak Hubert Czerniak, Jerzy Jaśkowski, Jerzy Zięba czy Maria Majewska.

„Odpadają osoby, którym zdarza się oszołomstwo”

„Jak chcemy być brani na poważnie, to Jerzy Zięba odpada, to ani lekarz ani naukowiec” – stwierdził jeden z internautów. Jak dodał, „odpadają też osoby, którym zdarza się oszołomstwo”.  „Zdecydowanie lepiej postawić na osoby rzetelne, które nie mają w swoim życiu żadnych większych wpadek wyśmiewanych przez 90 procent społeczeństwa” – napisał.

Zobacz także

Krytyka nie ominęła również doktor Majewskiej i Jerzego Jaśkowskiego. „Dlatego dr Jaśkowski według mnie nie jest dobrym kandydatem (choć go cenię)” – skwitował kolejny użytkownik.

„I profesor Majewska też średnio. Z całym szacunkiem do niej” – napisał inny.

„Pozostaje dr Oetker, no bo kto…”

Dawid Ciemięga napisał, że dotąd nie wierzył, iż „nadejdzie dzień, w którym antyszczepionkowcy czy też członkowie StopNop zrozumieją, że ich medyczne autorytety to żadne autorytety tylko kupa śmiechu pod tym względem”.

„Przy tym szanuję i zwracam honor antyszczepionkowcom za tą postawę i chylę czoła. Ale w takiej sytuacji to chyba już tylko pozostaje dr Oetker, no bo kto... ” – skomentował pediatra.

Zobacz także

Zwrócił również uwagę na szkodliwość treści rozpowszechnianych przez grupy o charakterze stop-nop. Dodał, że „gdyby ludzie byli w rzetelny sposób informowani o szczepieniach, gdyby nie było tego potwornego systemu dezinformacji i tych internetowych bandytów, gdyby ludzie mieli rzetelnie podejmować decyzje opierając się na prawdziwych danych i informacjach, to byłaby wówczas możliwa dobrowolność szczepień, ale na to Polacy, eksperci od medycyny, inżynierii, alpinizmu, chemii, fizyki i lotnictwa w jednym, niestety nie są gotowi”.

Pediatra z Tych stał się ofiarą ugrupowań antyszczepionkowych po tym, jak opublikował kilka postów zawierających rzeczowe i dowiedzione medycznie argumenty, obalające tezy o rzekomo złym i toksycznym działaniu szczepionek. Użytkownicy profilu „Tyskie Zrzeszenie Mam i Ojców” i zarazem przeciwnicy szczepień oburzyli się, obrzucając lekarza bezpodstawnymi oskarżeniami o korupcję. Ludzie, z którymi nigdy nie miał do czynienia, masowo wystawiali mu negatywne opinie w internecie.

Osoby, które rozpowszechniały kłamstwa na temat Ciemięgi, zostały przez lekarza zweryfikowane i postawione przed sądem.

Pierwszy polski lekarz, który pozwał antyszczepionkowców - czytaj więcej!

RadioZET/ www.facebook.com/lekarzDawidCiemiega/JZ