Zamknij

Marnujemy w Polsce 9 mln ton jedzenia rocznie. Greenpeace apelpuje

Redakcja
16.04.2017 19:56
Marnujemy w Polsce 9 mln ton jedzenia rocznie. Greenpeace apelpuje
fot. Pexels.com

Jak donosi organizacja Greenpeace Polska, w Polsce marnuje się ok. 9 milionów ton jedzenia każdego roku. Zajmujemy niechlubne 5. miejsce w całej Unii.

Ekolodzy zwracają się do polityków, aby przyjęli prawo ograniczające wyrzucanie jedzenia.  - Marnowanie żywności jest sprzeczne z polską tradycją i kulturą. Mimo to co roku marnujemy ok. 9 milionów ton żywności. Stawia to nasz kraj na niechlubnym 5. miejscu w całej UE - powiedział dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

Szczególnym okresem, gdy duża część jedzenia trafia do kosza jest właśnie Wielkanoc. - Prace nad ustawą o przeciwdziałaniu temu zjawisku bardzo się przeciągają. Greenpeace Polska rozpoczyna akcję #NieMarnujemy, w której namawia polityków, aby przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że jedzenie trafi do potrzebujących - alarmują ekolodzy.

Marnowane 9 milionów ton żywności rocznie w Polsce w przeliczeniu na mieszkańca daje 233 kilogramy (średnia unijna to 173 kg). Czyli statystyczny Polak wyrzuca do kosza ok. 19,4 kilograma jedzenia miesięcznie.

RadioZET.pl/Forbes/strz