Europosłowie PO i PSL apelują do Owsiaka. „Nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało”

Redakcja
15.01.2019 20:00
Europosłowie PO i PSL apelują do Owsiaka. „Nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało”
fot. Jan BIELECKI/East News

Europosłowie PO i PSL zaapelowali we wtorek do szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, by ten zmienił decyzję i nie rezygnował z kierowania tą organizacją. - Nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro - argumentują.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Rozumiemy, że są granice odporności na agresję i nienawiść. Rozumiemy też, że głęboko i osobiście przeżyłeś zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jednakże uważamy, że nie wolno pozwalać, by zło zwyciężało dobro" - napisali we wtorkowym liście otwartym eurodeputowani PO-PSL.

Zobacz także

Jak podkreślili, dlatego apelują do niego, by zmienił swoją decyzję. "Nie odbieraj milionom ludzi grających w twojej orkiestrze wiary w sens 27-letniego współistnienia. WOŚP jest dziełem zbiorowym, pozostań jej wirtuozem!" - czytamy w liście.

Rezygnacja Jurka Owsiaka

Politycy zaznaczyli, że misja Owsiaka jest rówieśnikiem polskiej demokracji. Podkreślili, że wielu tworzyło nową państwowość, a on położył kamień węgielny pod odbudowę więzi między ludźmi, empatię i bezinteresowną potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi. Przypomnieli, że z ich rekomendacji, zasłużenie, został on laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

Zobacz także

Owsiak poinformował w poniedziałek, że rezygnuje z kierowania fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powodem było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, do którego doszło podczas niedzielnego finału WOŚP oraz - jak mówił - fala krytyki, która spadła na niego po niedzielnej tragedii. Owsiak zapowiedział, że fundacja WOŚP będzie dalej funkcjonować.

Z decyzją Owsiaka nie zgadza się wielu działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków. W ostatnim czasie o zmianę decyzji zaapelowały do Jerzego Owsiaka m.in. była szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Liczne wyrazy wsparcia dla twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy płyną też od poniedziałku ze strony internautów. W sieci funkcjonują m.in. hasztagi "#MuremZaOwsiakiem" i "#Jurekzostań", które użytkownicy mediów społecznościowych dołączają do apeli o to, by Jerzy Owsiak pozostał na czele WOŚP.

Zobacz także

Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po południu, po tym jak w niedzielę wieczorem został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Mężczyzna w przeszłości leczył się psychiatrycznie; w poniedziałek decyzją gdańskiego sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

RadioZET/PAP/JZ