Zamknij

Pierwsze skargi na abpa Głodzia. "Każe do siebie mówić +Ekscelencjo sołtysie+"

25.06.2021 15:32

Abp Sławoj Leszek Głódź zaledwie kilka dni temu został sołtysem w Piaskach, a mieszkańcy już się na niego skarżą. - Każe do siebie mówić "Ekscelencjo sołtysie" i lepiej mu potakiwać, bo od razu się denerwuje - opowiadał Wirtualnej Polsce jeden z nich.

abp Sławoj Leszek Głódź
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Abp Sławoj Leszek Głódź wrócił do rodzinnej Bobrówki (gmina Jaświły, powiat moniecki). W ten sposób duchowny zastosował się do jednej z kar Watykanu, by zamieszkać poza archidiecezją. Teraz objął nowe świeckie stanowisko i został sołtysem w Piaskach na Podlasiu.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego Kościoła katolickiego "duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej". Wygląda jednak na to, że abp znalazł lukę prawną. "O ile prawo da się obejść, to śmieszności już nie. I nie chodzi o urząd, ale o parcie na funkcje, na bycie na świeczniku i o kompletny brak świadomości żenady" - napisał publicysta Tomasz Terlikowski na Facebooku.

Abp Głódź sołtysem, mieszkańcy już się skarżą. "Lepiej mu potakiwać"

Okazuje się, że mieszkańcy już skarżą się na nowego sołtysa. - Piaski czekały od lat na arcybiskupa Głódzia, bo on koniecznie chciał mieć jakąś władzę. Każe do siebie mówić "Ekscelencjo sołtysie" i lepiej mu potakiwać, bo od razu się denerwuje - mówił rozmówca WP.

Ludzie zastanawiają się nad zasadnością wyborów w Piaskach. - Mieszkam tu ja, dwóch gospodarzy, Ekscelencja, poprzedni sołtys Edward i jego rodzina. Jeszcze dwa, trzy domy są zamieszkałe. Jaki ma sens organizowanie sołectwa dla takiej garstki osób? - pytał jeden z mieszkańców. I dodał, że prawdziwe sołectwo to Bobrówka, gdzie jest sołtys, kościół, sklep i Ochotnicza Straż Pożarna.

Rozmówca portalu zaznacza, że poprzedni sołtys Piasków Edward Kłys jest przyjacielem arcybiskupa. Dodaje, że to nie przypadek, że ustąpił ze swojej funkcji właśnie teraz, kiedy duchowny zamieszkał na stałe w domu w Piaskach.

16 czerwca 2021 roku odbyło się głosowanie. Duchowny miał być jedynym kandydatem. - Nikt nie ośmieliłby się kandydować przeciwko Leszkowi - mówił jeden z mieszkańców Wirtualnej Polsce. Za abp Głodziem na wiejskim zebraniu z 36 uprawnionych osób głosowało 9. Wszyscy za. Gmina opublikowała pamiątkowe zdjęcie z tej okazji.

Urząd Gminy Jaświły
fot. Urząd Gminy Jaświły

Watykan ukarał abpa Głodzia

Watykan ukarał polskich biskupów za zaniechania w sprawie przypadków pedofilii w Kościele. Postępowanie w sprawie abpa Głódzia dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.

Pod koniec marca stolica Apostolska podjęła decyzję ws. abpa Głódzia. Otrzymał on nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub w spotkaniach świeckich w archidiecezji gdańskiej i nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP/Facebook