Zamknij

"Niemcy" zamiast "hitlerowców". Poseł PiS chce zmieniać napisy na tablicach pamięci

Redakcja
09.08.2017 14:03
Mularczyk
fot. East News

Czy treści na tablicach pamięci ofiar hitlerowskiej okupacji ulegną wkrótce zmianie? Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk postuluje zmianę słowa "hitlerowcy" na "Niemcy" we wszystkich miejscach upamiętniających pomordowanych przez nazistów. I apeluje do państwowych instytucji, aby jak najszybciej zajęły się tą sprawą. Wiąże się ona także z roszczeniami polskiego rządu wobec Niemiec, dotyczącymi odszkodowań za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

Zobacz także

Wątek reparacji wojennych za II wojnę światową podnoszony jest przez polski rząd nad wyraz często w ostatnim czasie. Politycy prawicy sugerują, mniej lub bardziej bezpośrednio, że Polsce należy się rekompensata finansowa za straty i zniszczenia, jakich naziści dokonali na terenie Polski ponad 70 lat temu. Do tego chóru przyłączył się również Arkadiusz Mularczyk.

"Niemcy" zamiast "hitlerowców"

Poseł PiS opublikował na swoim profilu na Twitterze zdjęcie, które wykonał na rogu ulicy Górczewskiej i alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Znajduje się tam pomnik 12 tys. Polaków pomordowanych przez hitlerowców. Właśnie, "hitlerowców" - bo akurat to słowo nie spodobało się Mularczykowi.

Pisze on, że należałoby zmienić treść tablicy i w miejsce słowa "hitlerowcy" wstawić "Niemcy". "Czas już aby na tablicach pamięci upamiętniających zamordowanych Polaków pojęcie Hitlerowcy zastąpić słowem Niemcy" (pisownia oryginalna) - czytamy.

W swoim poście oznaczył on również profile Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sugerując, że wymienione instytucje powinny jak najszybciej zainterweniować w temacie zmiany nazewnictwa wojennych zbrodniarzy na upamiętniających ich zbrodnie monumentach.

"Połprawda historyczna"

W rozmowie z portalem WawaLove, Mularczyk podtrzymuje swoje zdanie. - Tych mordów dokonywali po prostu niemieccy najeźdźcy i sojusznicy, mówienie tylko o hitlerowcach to jest półprawda historyczna - mówił poseł w rozmowie z WawaLove.pl.

Zobacz także

- Może za jakiś czas turysta z innej części świata nie będzie wiedział, kim w ogóle byli hitlerowcy - przyznał dziennikarzom.

Nie był to pojedynczy tweet w tym temacie

Twitter Mularczyka zapełnił się zresztą w ostatnich dniach postami, nawiązującymi do tematyki rzekomych odszkodowań ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Parlamentarzysta jasno wyraża w nich swoją opinię w tej kwestii - uważa m.in., że Polsce nie zadośćuczyniono strat wojennych w wystarczający sposób, że Niemcy psują sobie w ten sposób relację z naszym krajem i że przeciwnicy reparacji to w większości dawni współpracownicy komunistycznych służb:

RadioZET.pl/WawaLove/Twitter/MP